Haberler
Giriş Tarihi : 02-03-2021 12:03   Güncelleme : 02-03-2021 12:03

TÜİK Başkanlığı’na Sait Erdal Dinçer Atandı

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Türkiye İstatistik Kurumu başkanlığına Sait Erdal Dinçer atandı.

TÜİK Başkanlığı’na Sait Erdal Dinçer Atandı

Yaklaşık 10 aydır iki farklı isim tarafından vekaleten atanan isimler tarafından doldurulan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) başkanlığına bugün Resmi Gazete'de yayımlanan atama kararıyla Prof. Dr. Sait Erdal Dinçer atandı.

Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan atama kararına dek TÜİK başkanlığını, daha önce başkan yardımcılığı görevinde bulunan Ahmet Kürşad Dosdoğru vekaleten yürütüyordu. 15 Şubat'ta vekaleten atanan Dosdoğru'dan önceki süreçte ise göreve geçtiğimiz yıl 22 Mayıs'ta yine vekaleten atanan Muhammed Cahit Şirin bu pozisyonda bulunuyordu.

Resmi Gazete'de yayımlanan ilgili yazıda kararın 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu’nun 38’inci maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2 ve 3’üncü maddeleri gereğince verildiği belirtildi.

Sait Erdal Dinçer Kimdir?

 

1986-1990 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)'nde Jeoloji Mühendisliği okuyan Sait Erdal Dinçer, aynı üniversitede İşletme Mühendisliği bölümünde yüksek lisans yaptı. Dinçer aynı zamanda 1992-1995 yıllarında Marmara Üniversitesi ekonometri alanında yüksek lisans yaptıktan sonra doktorasını da Marmara Üniversitesi ekonometri bölümünde tamamladı.