Haberler
Giriş Tarihi : 02-06-2021 09:49   Güncelleme : 02-06-2021 09:49

"Turizm Sektörü Bilim Kurulu'nu Affetmeyecek"

İstişaresiz alınan hukuksuz yasakların göreli olarak hafifletilmesi kararına tepkiler sürüyor.

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yasakları göreli olarak hafifleterek devam ettirdiği kararına tepki gösteren Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD) Başkanı Kaya Demirer, "Karar verilirken Bilim Kurulu'nun aşı konusunda ikna olmadığı söyleniyor. Bu kurul işin ekonomik boyutunu anlamıyor, 'Benim görevim insan sağlığı' diyor, anlıyoruz. Ama açık alanlarda yemek yemenin bulaşa etikisi ne ki? İnsanlar ya mekâna gelmeyip evde takılacaklar ya da mekândan çıkıp evde devam edecekler. Sektörümüz bu Bilim Kurulu'nu affetmeyecek" şeklinde konuştu.

Demirer, "Karar verilirken Bilim Kurulu'nun aşı konusunda ikna olmadığı söyleniyor. Bu kurul işin ekonomik boyutunu anlamıyor, 'Benim görevim insan sağlığı' diyor, anlıyoruz. Ama açık alanlarda yemek yemenin bulaşa etikisi ne ki? İnsanlar ya mekâna gelmeyip evde takılacaklar ya da mekândan çıkıp evde devam edecekler. Sektörümüz bu Bilim Kurulu'nu affetmeyecek. Bu kararı hiçbir zaman anlayamayacağız. Bizimle hiçbir şekilde konuşmuyorlar. Açık alanda 3, kapalı alanda 2 kişi kararının mantığı nedir? Taksiye binseniz küçük arabada 5 kişi gelebilirsiniz ya da toplu taşımada iç içe gelebilirsiniz. Otelde aynı odada kalabiliyorsunuz ama restoranda aynı masaya oturamayacaksınız" ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet'ten Ali Can Polat'ın haberine göre Bigchefs'in kurucusu Gamze Cizreli,  "Bu karar bizi çok şaşırttı. Akşam yemek saatleri zaten 20.00'den sonra başlar. Restoranlar için çok büyük sıkıntı olacak. Ayrıca cumartesi açıkken pazar günü neden kapalı olduğumuzu da hiçbir şekilde anlayamadık. Bizim beklentimizin aksine kapalı mekânlar da açıldı ama büyük belirsizliklerle açıldı. 'Kapalı alanda aynı masaya 2 kişi, açık alanlarda 3 kişi oturacak' deniliyor. Yani aynı aileden insanları nasıl ayrı masalara alacağız?" dedi.

Bu anlamsız ve hukuksuz yasakların artık kaldırılmasını istediklerini belirten Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği Başkanı Ramazan Bingöl de "Boşta duran milyonlarca insan işbaşı yaptı. Bizimle beraber bize mal ve hizmet üretenler de var hepimiz için sevindirici bir haber. Bunun yanında bir de aşılamada öncelik istiyoruz, biz de turizmci sayılırız bu detay atlanmamalı. Son olarak normal çalışma saatlerimize dönülmediği sürece kısa çalışma ödeneğinin de uzatılmasını talep ediyoruz" dedi.