Haberler
Giriş Tarihi : 08-04-2021 21:49   Güncelleme : 08-04-2021 21:49

Turizm Sezonuna Hazırlanan İtalya’da 'Covidsiz Ada' Planı

Çin virüsü salgınını en ağır geçiren ülkelerden İtalya'da turizm sezonunu kurtarmak amacıyla 'Covidsiz ada' planı gündemde.

Turizm Sezonuna Hazırlanan İtalya’da 'Covidsiz Ada' Planı

İtalya'da turistik küçük adaların sakinlerine öncelikli hak tanınarak bu ay sonunda aşılanmaları planlanıyor.

Adaların belediye başkanları geçtiğimiz ay hükumete bir mektup yazarak aşı kampanyasında kendilerine öncelik verilmesini talep etmişti. Belediye başkanları, Yunanistan'ın bazı adalarında yaptığı gibi tüm sakinlerin hızla aşılanarak turizm sezonunda açılmalarının garanti edilmesini talep etmişti.

İtalyan basınındaki haberlere göre Covid Özel Komiseri General Francesco Figliuolo bu talebi kabul etti ve küçük adaların sakinlerinin bu ay içinde aşılanmasına onay verdi.

Turizm Bakanı Massimo Garavaglia da bu sabah 'Covidsiz ada' planıyla ilgili bir soruya yanıt verirken "Yunanistan'ın çok sayıda küçük adası var, bu yüzden bu yolu seçti. Biz de aynısını yapabiliriz" dedi.

Bakan, İtalya'nın Cumhuriyet Bayramı olan 2 Haziran'ın turizm sektörünün açılacağı tarih olabileceğini de söyledi.

Ülke genelinde öncelikle yaşlıların ve riskli grupların aşılanması gerektiğini söyleyenler ise turizm için alınan bu karara itiraz ediyor.

İtalya'da bugüne kadar yapılan 11,7 milyon doz aşının büyük kısmı 80 yaş üzerindekiler ve sağlık personeline yapıldı. Aşı kampanyasında öncelikli kategoriler arasında eğitim personeli ve silahlı kuvvetler mensupları da yer alıyor.

Ülkede salgında hayatını kaybedenlerin sayısı ise son bir günde 627 artarak 112 bini geçti. Toplam vaka sayısı da bir günde 13 binden fazla artışla 3.7 milyona ulaştı.