Haberler
Giriş Tarihi : 28-05-2021 13:36   Güncelleme : 28-05-2021 13:36

Türk Doktorun 'Ağrısız Biyopsi' Tekniği Tıp Literatürüne Girdi

Samsun Gazi Devlet Hastanesi’nde Üroloji Uzmanı Dr. Mustafa Suat Bolat'ın ‘ağrısız prostat biyopsi’ tekniği ‘inflate’ adlıyla tıp literatürüne girdi.

Türk Doktorun 'Ağrısız Biyopsi' Tekniği Tıp Literatürüne Girdi

Samsun Gazi Devlet Hastanesi’nde görevli Üroloji Uzmanı Dr. Mustafa Suat Bolat, 2 yıl süren çalışmaları sonucunda ağrısız prostat biyopsisi işlemi için yeni bir teknik geliştirdi.

Hastanın kasık ile sırt bölgesinden yapıştırılan küçük elektrotlar sayesinde hasta vücuduna verilen mikro elektrik dalgalardan faydalanılan teknikte, hastaların ağrı hissetmediğini ve bu tekniğin şimdiye kadar 250 hastaya uygulandığını söyleyen Dr. Bolat,  “Prostat bölgesinden kaynaklanan ağrıları beynin algılamasını engelliyoruz. Bu işlemle hastalar, ağrısız bir şekilde biyopsilerini yaptırıyorlar. Bu zamana kadar 250 hastamıza bu işlemi uyguladık. Bu işlemde hastanın kasık ve aşağı sırt bölgesine küçük elektrotlar yapıştırıyoruz. Bu bölgelere mikro elektrik dalgaları vererek, belden aşağısında yapılacak herhangi bir ağrılı işlemin, beyne ve santral sinir sistemine ulaşmasını engelleyen bir tekniktir. Bu yöntemin bir avantajı da şu dur; prostat biyopsisi makat bölgesinden yapılır ve kirli bir alandan vücudun steril alanına ulaştığımız bir yoldur. Dolayısıyla enfeksiyonlarla karşı karşıya gelebilir. Bu yöntemle hastalara en az 3 ayrı yerden lokal anestezi uygulamasından hastaları kurtarıyoruz. Son derece rahat bir işlem ve hiç ağrı olmuyor. Belki de prostat kanserinin teşhisi konusunda bizim en dirençli noktamız bu işlemdir" dedi. Samsun Gazi Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Emine Sehmen de, “Dünya tıp bilimine katkıda bulunan bir çalışmaya imza atıldı. Çok mutlu ve gururluyuz. Sadece ülkemiz için değil, dünya tıbbına katkısı olan bir çalışma ve buna bir buluş diyebiliriz” dedi.

Prostat Kanseri Teşhisine Yaklaştık

Bu teknik sayesinde prostat kanserinin teşhisine de yaklaşıldığını belirten Dr. Bolat, “Aslında prostat biyopsisi, prostat kanserinin tanısındaki en kritik aşamadır. Hastaların genellikle yaptırmak istemediği hem ağrı hem pozisyon sebebiyle kaçındıkları bir işlemdir. Dolayısıyla bu işlemi biz ne kadar kolaylaştırırsak, bu işin de o kadar kolay olacağını düşündük. İnsan vücudundaki bazı mekanizmaları devreye sokarak bir işlem yaptık. Biyopsi, yıllardır ürolojide uygulanan bir yöntemdir. Biyopsiden önce prostatın belli noktalarına uyuşturucu lokal anestezik adını verdiğimiz maddeler enjekte ederiz ki hasta bu işlem sırasında ağrı duymasın. İşte bu yeni geliştirdiğimiz teknikte uyuşturucu lokal anestezik uygulamasını yapmadan ağrısız biyopsi yapıyoruz. Tekniğimiz artık uluslararası üroloji tekniğinde de yerini aldı” diye konuştu.

Suat Bolat tarafından uygulanan ‘ağrısız prostat biyopsi’ tekniği, uluslararası tıp dergisinde yayımlanarak, ‘inflate’ adlıyla tıp literatürüne girdi.