Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 22-08-2020 02:02   Güncelleme : 22-08-2020 02:02

Türk Dünyası 'Atatürk'ün Askeri' Elçibey'i Anıyor

Azerbaycan'ın eski Cumhurbaşkanı Ebulfez Elçibey, vefatının 20. yıl dönümünde de Türk Dünyası tarafından anılmaya devam ediliyor.

Türk Dünyası 'Atatürk'ün Askeri' Elçibey'i Anıyor

Türk Dünyasının ileri gelen şahsiyetlerinden Azerbaycan eski Cumhurbaşkanı Ebulfez Elçibey, vefatının 20. yılında anılmaya devam ediliyor.

TamgaTürk ailesi olarak Türk vatanı Azerbaycan'ın bağımsızlığı için senelerce mücadele vermiş, hapis yatmış ve kendisini 'Atatürk'ün Askeri' olarak tanımlamış olan Ebulfez Elçibey'i vefatının 20. yıl dönümünde rahmetle anıyor, Türk Dünyasına ve tüm sevenlerine baş sağlığı diliyoruz. 

Ebulfez Elçibey Kimdir? 

Ebulfez Elçibey, 24 Haziran 1938 tarihinde Nahçıvan'ın Keleki köyünde dünyaya geldi. Gerçek adı Ebulfez Aliyev olan Elçibey'in babası 1943 yılında II. Dünya Savaşı'na katılmış ve bir daha kendisinden haber alınamamıştır. İlköğrenimini ve liseyi Nahçıvan'da tamamladı.

Elçibey, 1957-1962 yılları arasında Azerbaycan Devlet Üniversitesi Doğu Dilleri Enstitüsü, Arapça bölümünde okudu. Öğrencilik yıllarında Azerbaycan tarihini ve Azerbaycan devrim tarihini öğreten dernekler kurdu. 1963-1964 yılları arasında Mısır'da tercümanlık yaptı. 1970'lerde ise ülkesinin bağımsızlığı için çalışmaya başladı. Bu yüzden 1975'te 'milliyetçilik suçu'ndan bir buçuk yıl hapis yattı.

Azerbaycan'ın bağımsızlık mücadelesinin içinde yer alan Elçibey, 1977'den itibaren, Azerbaycan Ulusal Bilimler Akademisi'nde el yazmaları enstitüsünde görev yürüttü. 1989'da Azerbaycan Halk Cephesi'ni kurdu ve başkan seçildi. Elçibey, 1991'de SSCB'nin dağılması ile bağımsızlığını kazanan Azerbaycan'ın 7 Haziran 1992'de ikinci cumhurbaşkanı seçildi.

Elçibey'in görevden aldığı Suret Hüseynov, Azerbaycan'ın 2. büyük şehri Gence'de Haziran 1993'te ayaklanma başlattı. İsyan nedeniyle köyüne giden cumhurbaşkanı, 2 hafta sonra geri dönmeye çalışmasına rağmen şahsi koruması tarafından uçağı kurşunlandı ve Nahçıvan'dan çıkış yolu kapatıldı. Ardından 4 yıl Keleki'nin abluka altında olması nedeniyle oradan ayrılamamış ve 4 yıl 4 aydan sonra Bakü'ye gelebilmiştir.

Bu olaylar sonucu cumhurbaşkanlığı yetkileri Haydar Aliyev'e devredildi. Ağustos 1993'te referandum ile Elçibey'in görevi resmen geri alındı ve Ekim ayındaki seçimlerde Haydar Aliyev %99 oyla cumhurbaşkanı seçildi.

4 yılın ardından Bakü'ye dönen siyasetçi, Azerbaycan muhalefetine katıldı. Bütün Azerbaycan Birliği'ni kurarak çalışmalarını Kuzey ile Güney Azerbaycan'ın birleşmesi üzerine yoğunlaştırdı. Elçibey 22 Ağustos 2000'de 62 yaşında prostat kanseri nedeniyle tedavi gördüğü Ankara'da hayatını kaybetti.

Elçibey'in kabri Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de, Ulusal Şeref Mezarlığı'nda (Fahri Hıyaban) yer almaktadır.