Haberler
Giriş Tarihi : 08-09-2020 20:49   Güncelleme : 08-09-2020 20:57

Türk Eczacıları Birliği Başkanı: Testi Pozitif Çıkana Reçete Verip Eczaneye Yolluyorlar

Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, hastaların ilaçları almak için eczaneye gitmesinin neden olacağı risklerden bahsetti.

Türk Eczacıları Birliği Başkanı: Testi Pozitif Çıkana Reçete Verip Eczaneye Yolluyorlar

Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, Çin virüsü testi pozitifi olan hastalarla ilgili yaşanan sorunu ''Eczaneye gelen kişinin elindeki reçete Covid reçetesi. Hastaneden çıkıp eczaneye gelmesi bir olay, toplu taşımaya binecek olması bir başka olay''  dedi.

Hastaların bu şekilde eczanelere gelmesinin yarattığı riski Çolak, "Kâğıt bulaş riski en yüksek olanlardan. Eczaneye vatandaş geliyor, elindeki reçete Covid-19 reçetesi. Nereden geldiğini sorunca ‘'hastaneden geliyorum, testim pozitif çıktı. Elime de bu reçeteyi verdiler' diyor’’ şeklinde ifade etti.

Erdoğan Çolak, gelinen durumu ve eczacıların taleplerini bildirdi:

''Zor bir süreçten geçiyoruz ve bu sürecin en büyük askerleri sağlık çalışanları. Eczacılar da vatandaşın sağlığı konusunda hizmet veriyorlar. Kamudaki hastaneler pandemi hastanesine dönüştü. Bu yüzden vatandaşlar tekrar ilacını almak için de eczanelere geliyor. Bu süreçte 8 eczacımızı, 3 sağlık çalışanımızı kaybettik. Yaklaşık 60 eczacımız ve sağlık çalışanımız evde bakım sürecinde.

Hastanelere gidip test yapılıp pozitif çıkan insanlara bulaş riski olan kâğıt reçete yazılıyor ve hastalar eczanelere geliyorlar. Hastanın gelmemesi gerekiyor ama biz hastaya gidin evinizde kendinizi karantinaya alın deyip göndersek de o hasta o ilacı almak için eczaneye gelecek. Bu salgınla mücadele etmeye çalışan sağlık ordusu var ve onları korumamız gerekiyor. Sağlıkçılarımızı sık sık test yapılması gerekiyor.