Haberler
Giriş Tarihi : 11-03-2021 16:24   Güncelleme : 11-03-2021 16:24

Türk Eximbank, Özbekistan'daki Agrobank ve Turonbank ile Anlaşma Yaptı

Ticaret Bakanı Pekcan'ın açıkladığına göre Türk Eximbank, Özbekistan'da faaliyet gösteren Agrobank ve Turonbank ile kredi anlaşması yaptı.

Türk Eximbank, Özbekistan'daki Agrobank ve Turonbank ile Anlaşma Yaptı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türk Eximbank’ın, mal ve hizmet ihracatının finansmanına yönelik olarak Özbekistan’da bulunan Agrobank ve Turonbank ile toplam 31 milyon dolar tutarında iki rotatif bazlı kredi muahedesi imzaladığını açıkladı.

Söz konusu anlaşmalarla Eximbank ile Özbekistan'ın önde gelen bankaları arasında imzalanan kredi anlaşması sayısının 5'e, anlaşmaların toplam tutarının ise 170 milyon dolara yükseldiği aktarıldı.

İmzalanan yeni kredi anlaşmaları ile Türkiye'den Özbekistan'a gerçekleştirilen özellikle yatırım malları ihracatının alıcı kredileriyle daha etkin desteklenmesi ve dış ticaret hacminin artırılmasının amaçlandığı belirtildi.

Pekcan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Türk Eximbank ülkemizden Özbekistan’a gerçekleştirilecek mal ve hizmet ihracatının finansmanına yönelik olarak Özbekistan’da yerleşik Agrobank ve Turonbank ile toplam 31 milyon dolar tutarında iki rotatif bazlı kredi anlaşması imzaladı. Bu kapsamda Bankamız ile Özbekistan’ın önde gelen bankaları arasında imzalanan kredi anlaşması sayısı 5’e; anlaşmaların toplam tutarı ise 170 milyon dolara yükseldi. İmzalanan bu yeni kredi anlaşmaları ile ülkemizden Özbekistan’a gerçekleştirilen özellikle yatırım malları ihracatının alıcı kredileri ile daha etkin desteklenmesi ve dış ticaret hacmimizin arttırılmasını amaçlıyoruz. Anlaşmaların ihracatçılarımıza hayırlı olmasını diliyorum" ifadelerini kullandı.