Haberler
Giriş Tarihi : 21-01-2021 16:41   Güncelleme : 21-01-2021 16:41

Türk Federasyonlar Fransa'da Siyasal İslam’ı Reddeden Beyannameyi İmzalamıyor

Avrupa'daki en büyük Müslüman cemaate ev sahipliği yapan Fransa'da hükumet, Müslüman cemaatleri, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu yabancı ülkelerin etkilerinden ve radikal unsurlardan arındırmayı ve "Fransa İslamı" yaratmayı hedefliyor.

Türk Federasyonlar Fransa'da Siyasal İslam’ı Reddeden Beyannameyi İmzalamıyor

Fransa’da Samuel Paty isimli öğretmenin kafasının kesilerek öldürülmesi ve kilisede ayine katılan insanlara yönelik saldırılar sonucu bu hedef hızlandırıldı. Ancak ülkedeki bazı Müslüman kuruluşların, Cumhurbaşkanı Macron'un talep ettiği "Fransa İslamı" beyannamesini imzalamaması tartışma yarattı.

Öte yandan 18 Ocak günü de, Fransa İslam Konseyi'ne  (CFCM) bağlı 9 Müslüman Federasyonu’ndan 5 tanesi Elysee Sarayı'nda, “Fransa İslamı İlkeler Tüzüğü”ne imza atmıştı.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'ne (DİTİB) bağlı Fransa Türk Müslüman Dernekleri Koordinasyon Komitesi (CCMTF) ve Milli Görüş Fransa İslam Konfederasyonu'nun (CIMG) yanı sıra "İnanç ve İbadet Hareketi" adlı kuruluşun da belgeye imza atmayı reddettiği bildirildi.

Üç kuruluşun ortak açıklamasında "Metindeki bazı bölümler ve ifadelerin Fransa'daki Müslümanlar ile toplum arasındaki güven ilişkisini zayıflatabileceğine inanıyoruz" denildi. Açıklamada bazı ifadelerin suçlayıcı ve marjinalleştirici üslup taşıdığı, önyargılarla Müslümanların itibarını zedeleyici nitelikte olduğu kaydedildi.

Beyannamede İslam dininin siyasi amaçlar doğrultusunda kullanılmasının reddedildiği belirtilerek, kadın-erkek eşitliğine vurgu yapılıyor. Belgede kadın sünneti, evlilik öncesi bekaret belgesi ya da zorla evlilik gibi uygulamaların yanı sıra ırkçılık ve antisemitizmin de reddedildiği ilan ediliyor. Beyannamede, "camilerin yabancı rejimleri savunan milliyetçi söylemler yaymak için kurulmadığı" uyarısı da yer alıyor.

Beyanname ayrıca, Fransa'da İslam'ın kapsamlı bir şekilde yeniden yapılandırılmasına giden yolu açmış oluyor. Yeniden yapılanma kapsamında, ülkede görevli imamların etiketlenmesinden sorumlu bir Ulusal İmamlar Konseyi (CNI) kurulması da planlanıyor.

Milli Görüş Teşkilatı Federasyonu (CIMG) Temsilcisi Fatih Sarıkır, Fransa Türk Müslümanları Koordinasyon Komitesi (CCMTF) temsilcisi İbrahim Alçı ve Müslüman Kardeşler sempatizanı Tebliğ Federasyonu temsilcisi Elysee Sarayı'ndaki toplantıya katılmamıştı.