Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 23-09-2020 10:05   Güncelleme : 23-09-2020 10:05

Türk Katili Çin'e Türkiye'den 'Çin Dostu Havalimanı'

Katil Çin Doğu Türkistan'da Uygur Türklerine karşı uyguladığı zulmü sürdürürken Türkiye hükumeti İstanbul Havalimanı'nı Çinli yolculara yönelik Çince bilen personeller, Çince tabelalar ile donatarak 'Çin dostu uygulama'sını hayata geçirdi.

Türk Katili Çin'e Türkiye'den 'Çin Dostu Havalimanı'

Çin'in Doğu Türkistan'da Uygur Türklerine karşı uyguladığı sistematik soykırım politikası bütün şiddetiyle devam ederken Türkiye, işgalci ülkenin vatandaşlarının havalimanında daha konforlu hale getirmek amacıyla Çin Dostu Havalimanı uygulamasını hayata geçirdi. İstanbul Havalimanı Mülki İdare Amiri İsmail Şanlı, Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Cui Wei ve İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu’nun katıldığı törenle konsolosluk tarafından verilen 'Çin Dostu Havalimanı' belgesine "layık" görülen İstanbul Havalimanı, bu alanda projeyi tam kapsamlı şekilde uygulayan dünyadaki ilk terminal binası olma başarısını gösterdi.

İstanbul Havalimanı'na söz konusu belgenin verilmesine ise Çinli yolcuların deneyimlerini artırmak için bugüne dek hayata geçirilen uygulamalar sebep oldu.

Çinliler İçin Özel Üniformalı Çince Bilen Personel

Soykırımcı Çin Halk Cumhuriyeti'nden gelen yolcular için hayata geçirilen 'yolcu dostu' uygulamalardan bazıları şöyle; Çince bilen özel üniformalı personeller istihdam edilmesi, bilet işlem ekranlarının Çince’ye çevrilmesi, iGA İstanbul Havalimanı mobil uygulamasında Çince dil seçeneğine yer verilmesi, yolcu köprülerinde Çince “Hoş Geldiniz” yazısının yer alması, uçak içlerinde yapılacak Çince anonslar ve havalimanında hemen her alanda bulunan Çince levhalar...

"Çinli Misafirlerimizin Kendilerini Evlerinde Hissetmeleri İçin..."

İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu, “Son yıllarda ülkemizi ziyaret sayıları artan Çinli misafirlerimizin havalimanımızda daha keyifli bir deneyim yaşayabilmeleri ve kendilerini evlerinde hissetmeleri için özel bir takım yenilikleri hayata geçirdik. Çin’den gelen yolcularımıza özel check-in alanları tahsis edilirken, Çin’e yönelik seferlerin aynı uçuş bölgesinden yapılması, uçuş bilgi ekranlarının Çince olması, bilet işlem ekranlarının Çince’ye çevrilmesi gibi yeniliklere imza attık. Çinli misafirlerimiz, uzun bir uçuşun ardından havalimanımıza vardıklarında onları ‘Çin Dostu Havalimanı’ konsepti ile buluşturuyoruz. Çince “hoş geldiniz” diyerek, yolcu köprülerimizde bulunan ve bu konsepti tam anlamıyla anlatan videolarımızla onlara sıcak bir karşılama yapıyoruz. Çinli misafirlerimizin uçuş kapılarını daha rahat bulabilmeleri için de mevcut yönlendirmelerimizi dijitale çevirerek dijital ekranlara Çince bilgilendirmeler ekledik. Bu sayede misafirlerimizin uçuşlarını kolaylıkla bulmalarını ve yolculuk deneyimlerini daha konforlu bir hale getirmeyi amaçlıyoruz” dedi.