Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 28-10-2020 19:15   Güncelleme : 28-10-2020 19:15

Türk Konseyi Genel Sekreteri Amreyev: Ermenistan Uluslararası İnsancıl Hukuku İhlal Etmiştir

Türk Konseyi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev, Ermenistan'ın savaş hukukunu hiçe sayarak sivilleri hedef almasına tepki gösterdi.

Türk Konseyi Genel Sekreteri Amreyev: Ermenistan Uluslararası İnsancıl Hukuku İhlal Etmiştir

Türk Konseyi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev, Ermenistan’ın Azerbaycan’ın Berde şehrine yaptığı füze saldırısının ardından yaptığı açıklamada, Ermenistan'ın sivillere saldırarak uluslararası hukuku çiğnediğini söyledi.

Amreyev, yaptığı açıklamada, Berde’nin Yukarı Karabağ’daki çatışma bölgesinden uzak bir bölgede yer aldığına vurgu yaparak “Ermenistan, Azerbaycan’ın Berde şehrindeki sivil yerleşimlere ayrım gözetmeksizin saldırarak uluslararası insancıl hukuku açıkça ihlal etmiştir” dedi. Ayrıca Amreyev, “Uluslararası toplum, Ermenistan'ın işlemeye devam ettiği savaş suçlarını durdurmak için Ermeni yetkililere müdahale etme sorumluluğunu almalıdır” diyerek, uluslararası topluma çağrıda bulundu.

Amreyev, açıklamalarını şu sözlerle sürdürdü: “Türk Konseyi, uluslararası hukukun norm ve ilkelerine olan bağlılığını bir kez daha teyit etmekte ve Ermenistan-Azerbaycan ihtilafının Azerbaycan Cumhuriyeti'nin egemenliği, toprak bütünlüğü ve uluslararası kabul görmüş sınırlarının dokunulmazlığı temelinde, ivedilikle çözümünün önemini yinelemektedir. Bu bağlamda, Türk Konseyi, 1993 yılında kabul edilen Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararlarının, Ermenistan silahlı kuvvetlerini Azerbaycan Cumhuriyeti'nin işgal altındaki tüm topraklarından derhal, koşulsuz ve tam olarak çekilmeye çağırdığını hatırlatmaktadır. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, kederli ailelerine, Azerbaycan halkına ve Azerbaycan Hükümetine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum.”