Haberler
Giriş Tarihi : 05-04-2021 21:07   Güncelleme : 05-04-2021 21:07

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, Kendilerine "Takozcu" Diyen Çevre Bakanı'nı Kınadı

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'u, sosyal medyada yaptığı açıklamada kendilerine yönelik kullandığı "takozcu odalar" ifadesi sebebiyle kınadı.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, Kendilerine

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, Bakan Kurum'a şu sözlerle cevap verdi:

"TMMOB olarak bizim defalarca dile getirdiğimiz endişe ve uyarılarımız hakkında hiçbir cevabı bulunmayan Çevre Bakanı, dün yayınladığı bildiri ile Birliğimizi ve bağlı odalarımızı “projeye takoz olmakla” suçlamıştır. Anayasa’nın 135. Maddesi’nde belirtilen kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarından biri olan Birliğimizi hedef alan bu suçlama ve kullandığı yakışıksız ifadeler nedeniyle Çevre Bakanı Murat Kurum’u kınıyoruz."

 

Koramaz, "büyük ölçekli bir tahribat ve yıkım projesi" olarak nitelendirdiği İstanbul Kanalı'na karşı "hukukî ve meşru zeminlerde mücadele edeceklerini" söyledi.

Bakan Kurum Ne Demişti?

Bakan Kurum, "Kanal İstanbul’u yapacağız!" mesajıyla yayımladığı yazılı açıklamasında, "Türkiye'nin tüm projelerine itiraz eden takozcu odalar ve ve birliklerle (...) dün gece yarısı, Kanal İstanbul'u bahane edip, zihinlerdeki antidemokratik kalıntıları izhar eden darbeci bildiriye imza atan 103 emekli amiralin kullandığı ifadeler ne kadar da birbirine benzemektedir" ifadelerini kullanmıştı.