Haberler
Giriş Tarihi : 29-03-2021 15:10   Güncelleme : 29-03-2021 15:30

Türk Ocakları'ndan Erşat Salihi Hakkında Açıklama: Irak Türklüğünün Millî Kimliğini Koruma Mücadelesinde Başarı ile Yürüdü

Türk Ocakları Genel Merkezi, Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşat Salihi'nin istifası hakkında açıklama yaptı.

Türk Ocakları'ndan Erşat Salihi Hakkında Açıklama: Irak Türklüğünün Millî Kimliğini Koruma Mücadelesinde Başarı ile Yürüdü

27 Mart sabahı Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşat Salihi'nin görevi bırakacağı söylentileri dolaşırken 28 Mart günü iddialar doğrulandı. 

Irak Türkmen Cephesi'nin Irak siyasetinde yeni bir döneme girmesinin gerekliliğine dikkat çeken Salihi, ''Davamız, kutlu hedefimiz her şeyin üzerindedir. Bu sorumluluk duygusuyla Türkmen milli davasına, birliğimize en ufak bir zarar gelmesini asla kabul edemem'' sözleriyle istifasını duyurmuştu.

Salihi'nin istifası 'Türk Dünyasında' yankılanırken Türk Ocakları Genel Merkezi tarafından basın açıklaması yapıldı. Açıklamada Irak Türklerinin barışçı yaklaşımına karşılık verilmediği, Kuzey Irak Bölge Yönetimi”nin bastırdığı hatıra para rezaletinin Salihi tarafından olması gerektiği şekilde karşılık bulduğu ve Irak Türklüğünün millî kimliğini koruma mücadelesindeki sağlam duruşuyla adından söz edilen Salihi'nin 'yerinde kararlarına' değinildi.

Hasan Turan, Erşat Salihi ile Uyum İçerisinde Çalışmalı

''Rauf Denktaş’a reva görülen muamelenin sonuçlarını, zaman içerisinde gördük'' denilen açıklamada ''Aynı şeyin Türkmeneli’nde yaşanmaması için Irak Türkmen Cephesi Başkanlığı’na getirilen Hasan Turan ve yeni yönetimin kısır çekişmelerden uzak bir tavır sergilemesi ve “rütbesi” alınsa da liderlik vasfı meydanda olan Erşat Salihi ile uyum içerisinde çalışması gereklidir'' uyarısı yapıldı.

Yazılı basın açıklamasının tamamı şu şekilde:

Sayın Erşat Salihi, kendisini siyasi çalışmalara, siyasi güçlerle iletişim kurmaya ve Irak'ta yapılacak seçimler öncesinde ve sonrasında Türkmen haklarını elde etmek için Türkmenler adına müzakere etmeye adamıştır. Yürütme Kurulu'nun kararı ile Irak Türkmen Cephesi Başkan Yardımcısı Hasan Turan, Irak Türkmen Cephesi Başkanlığı'na getirilmiştir.

Bu değişikliğin, Irak Türklerinden gelen demokratik taleplerden kaynaklanmadığı ortadadır. Nitekim iki gün önce, bu konu hakkında haberler çıkmaya başlamış ve 27 Mart 2021 tarihinde de Erşat Salihi’nin ertesi gün başkanlıktan ayrılacağı açıklanmıştır.

Bu coğrafyada, hukuku ve varlığı âdeta yok sayılan Irak Türklerinin tamamen barışçı yollarla hak arama çabaları sonuçsuz kalmıştır. Bölgede, geçerli kurallara göre bir liderliğe ihtiyaç olduğu ortadadır. Sayın Erşat Salihi, gençliğinden beri mücadele içinde pişmiş ve lider kişiliği ile temayüz etmiş bir şahsiyettir. Son dönemde, gerek Kerkük’ün gerekse bütünüyle Türkmeneli’nin Türk kimliğini vurgulaması, Irak Türkleri arasındaki mezhep farklılıklarının üzerinde, Türklük bilincini güçlendirmeye dönük çaba sarf etmesi ile dikkat çekti. Irak’ın kuzeyinde, PKK ve destekçileri dışındaki Kürt partiler arasında denge politikası yerine “Barzaniler”in KDP’sinin desteklenmesinin yanlış olduğuna işaret eden Salihi, hem bu meselede hem de İran’ın bölgede nüfuzunu arttırmaya dönük faaliyeti karşısında Türk Devleti’nin çıkarlarını gözeten, açık bir yaklaşıma sahipti. Kısacası Erşat Salihi Bey, Irak Türklüğüne bir ufuk gösterdiği gibi, Türkiye’nin bütünlüğüne dönük uzak ve yakın tehditlere karşı da uyanık bir tavır ortaya koymuştur. Papa’nın Irak ziyaretinde, “Kuzey Irak Bölge Yönetimi”nin bastırdığı hatıra paradaki küstahlığı sergileyenlerin hedefleri ortadadır. Böyle bir siyasi ortamda, Erşat Salihi gibi Türkiye’den yana tavrı açık bir Türk milliyetçisinin desteklenmesi, millî bir görevdir.

Büyük davalar fedakârlık ve feragat ister; Erşat Bey, bu olgunluğu göstermiştir. Temennimiz, Irak Türkmen Cephesi’nin ve bir bütün olarak Irak Türklüğünün bu tasarruftan zarar görmemesidir. Irak Türklüğünün millî kimliğini koruma mücadelesinde duruşu ile liderlik görevini başarı ile yürüten Erşat Salihi’nin karşılaştığı muamele, Türk milletinin maşerî vicdanında kabul görmeyecektir. Dün Kıbrıs’ta Rauf Denktaş’a reva görülen muamelenin sonuçlarını, zaman içerisinde gördük. Aynı şeyin Türkmeneli’nde yaşanmaması için Irak Türkmen Cephesi Başkanlığı’na getirilen Hasan Turan ve yeni yönetimin kısır çekişmelerden uzak bir tavır sergilemesi ve “rütbesi” alınsa da liderlik vasfı meydanda olan Erşat Salihi ile uyum içerisinde çalışması gereklidir. Irak Türkü kardeşlerimiz; Necdet Koçakların, Abdullah Abdurrahmanların, Adil Şeriflerin, Rıza Demircilerin ve bütün diğer şehitlerimizin ruhlarını incitmemek için birliklerini güçlendirmek zorundadır.

Yaşasın Irak Türklüğünün mücadelesi!