Haberler
Giriş Tarihi : 28-04-2021 13:35   Güncelleme : 28-04-2021 14:32

''Türk Pasaportuyla Yapılabilecekler'' Videosu Çeken Gençlere Yurt Dışına Çıkış Yasağı Verildi

''Türk pasaportuyla yapılabilecekler'' videosu sebebiyle gözaltına alınan K.Ö. (23) ve N.Y. (23) hakkında 'Devletin egemenlik alametlerini aşağılama' suçundan yurt dışına çıkış yasağı getirildi.

''Türk Pasaportuyla Yapılabilecekler'' Videosu Çeken Gençlere Yurt Dışına Çıkış Yasağı Verildi

TikTok hesabından yayımladıkları ''Türk pasaportuyla yapılabilecekler'' videosunda pasaportu; fırın eldiveni, bardak altlığı ve kitap ayracı gibi kullanan K.Ö. ve N.Y., emniyetteki işlemlerin tamamlanmasının ardından Kartal'daki Anadolu Adalet Sarayı'na getirildi.

Savcılıkta ifade veren K.Ö., "Bu paylaşımı korona döneminde yurtdışı seyahati yasak olduğu için mizah amaçlı paylaştık. Kesinlikle Türkiye Cumhuriyeti pasaportunu ve Türk Bayrağı'nı aşağılama, küçümseme, değersizleştirme gibi bir amacımız yoktu. Yapmış olduğumuz video, farklı kişilerce bilgimiz dışında diğer sosyal medya platformlarında sanki Türk pasaportuna, Türk bayrağına hakaret ediyormuşuz gibi paylaşıldı. Bundan dolayı bir infial oluştu. Yanlış anlaşıldığımız için çok pişmanız. Bundan dolayı özür dileriz. Hemen bu paylaşımı kaldırdık. Türkiye Cumhuriyeti pasaportunu ve Türk bayrağına hakaret kastımız yoktur. Vatanını ve milletini seven insanlarız. Suç işleme kastım yoktur" dedi.

Şüpheli N.Y. de "Vatanını ve milletini seven insanlarız" diyerek kendini savundu. 

K.Ö. ve N.Y. hakkında 'Devletin egemenlik alametlerini alenen aşağılama' suçundan yurt dışına çıkış yasağı ve imza şeklinde adli kontrol tedbirleri uygulandı.