Haberler
Giriş Tarihi : 19-04-2021 18:01   Güncelleme : 19-04-2021 18:01

Türk Yargısı Verdiği Kararla Kripto Paraların Haczini, Kanuna ve Hukuka Uygun Buldu

İcra Hukuk Mahkemesi, Merkez Bankasının kripto varlığa ilişkin gayrimaddi varlık nitelendirmesinin dışına çıkarak kripto paraların emtia veya menkul kıymet kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine karar verdi.

Türk Yargısı Verdiği Kararla Kripto Paraların Haczini, Kanuna ve Hukuka Uygun Buldu

Geçtiğimiz günlerde İstanbul 14. İcra Dairesi, 60 bin lira değerindeki kripto para hesabını bloke etmişti. Böylelikle İcra Dairesi, Türkiye'de bir ilke imza atmış oldu. Avukat Tevfik Kerem Bilen, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şöyle demişti:

"Şu anda hukukumuzda bununla ilgili bir düzenlenme yok. Fakat icra müdürlüklerine teknik altyapı sağlanırsa, elektronik cüzdan verilirse bu mümkün olur kanaatindeyim. Daha önce kripto para borsasında TL hesabının haczedildiğini görmüştük. Ancak bu kez ilk defa bir kripto para haczedildi."

Avukat Bilen, bloke işlemine itiraz etmişti. Bilen, itirazın bugün sonuçlandığını duyurdu. Merkez Bankası, kripto varlığı gayrimaddî varlık olarak nitelendirmesine rağmen İcra Hukuk Mahkemesinin verdiği karar ile Türk yargısı, ilk defa kripto para ile ilgili bir nitelendirme yaparak kripto paraların haczini, kanuna ve hukuka uygun buldu. Avukat Bilen'in açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Geçtiğimiz günlerde kripto para borsasına gönderilen haciz ihbarnamesi sonucu borçlu kişinin kripto para hesabına borsa tarafından bloke işlemi uygulanmıştı. Bu işleme ilişkin İcra Hukuk Mahkemesine yaptığımız itiraz birkaç saat önce sonuçlandı. İcra Hukuk Mahkemesi Merkez Bankasının kripto varlığa ilişkin gayri maddi varlık nitelendirmesinin dışına çıkarak kripto paraların emtia veya menkul kıymet kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine karar vermiştir. Bu kararla ilk kez Türk yargısı kripto para ile ilgili bir nitelendirme yaparak, kripto paraların haczini kanuna ve hukuka uygun bulmuştur. Bu karar şimdilik emsal teşkil etmektedir."