Haberler
Giriş Tarihi : 08-09-2020 10:22   Güncelleme : 08-09-2020 10:22

Türkiye İdam Cezasıyla Karşı Karşıya Kalabilecek Kadını İran'a İade Etmeye Hazırlanıyor

Türkiye, zorunlu örtünme karşıtı protestolara katıldığı için Molla Rejimi'nin özgürlüğünü gasp etmeye çalıştığı aktivist Meryem Şariatmedari'yi İran'a iade etmeye hazırlanıyor. Geri Gönderme Merkezi'nde tutulan Şariatmedari'nin iade edildiği takdirde idam cezası alabileceği öngörülüyor.

Türkiye İdam Cezasıyla Karşı Karşıya Kalabilecek Kadını İran'a İade Etmeye Hazırlanıyor

İranlı aktivist Meryem Şariatmedari, dün Denizli'de gözaltına alındı. Ardından Aydın Valiliği İl Göç İdaresi Müdürlüğü Geri Gönderme Merkezi'ne sevk edilen Şariatmedari'nin idam cezasıyla karşı karşıya kalabileceği İran'a iade edilmesi söz konusu.

32 yaşındaki Şariatmedari, gözaltına alındıktan sonra polis aracının içinde bir video çekti. İzleyenlerden paylaşmasını rica ettiği videoda Şariatmedari, "Bunun bir sebebi yok. İsmim sistemde yer alıyor ama kontrol etmeyi reddediyorlar. Sınırdışı amaçlı olarak sebepsiz yere birkaç kişiyi seçtiler. Sadece bu haberi paylaşmanızı istiyorum. Bana ancak bunu paylaşarak yardım edebilirsiniz. Şu anda Denizli'deyim" ifadelerini kullandı.

Şariatmedari, 2018 yılında Tahran Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisi olarak okuduğu dönemde, zorunlu örtünme karşıtı bir protestoya katıldığı için tutuklanmıştı.

Bir polisin, onu çıktığı bir platform üzerinden ittiği görüntü sosyal medyada paylaşılmıştı.