Haberler
Giriş Tarihi : 27-07-2021 18:16   Güncelleme : 27-07-2021 18:36

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'ndan Çin Virüsü Hastalarına Son Kullanma Tarihi Geçmiş İlaç Dağıtılmasına İlişkin Açıklama: Bilgimiz Var

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'ndan Çin Virüsü hastalarına son kullanma tarihi geçmiş ilaçlar dağıtılmasına ilişkin resmi açıklama geldi.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'ndan Çin Virüsü Hastalarına Son Kullanma Tarihi Geçmiş İlaç Dağıtılmasına İlişkin Açıklama: Bilgimiz Var

Vatandaşların sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlarla gündeme getirdiği son kullanma tarihi geçmiş ilaçların Çin Virüsü hastalarının tedavisinde kullanıldığı iddialarının hatırlatıldığı resmi açıklamada, "Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan COVID-19 Rehberi'nde yer alan “favipiravir” etkin maddeli ilaçlar için Kurumumuza gelen ruhsat başvuruları ivedilikle ve öncelikli olarak değerlendirilmiştir.

 

Söz konusu ilaçların stabilite çalışmaları uzun zaman almaktadır. Bu çalışmaların sonucuna göre son kullanma tarihlerinin güncellenmesi rutin bir işlemdir. Yeni tarihler; Kurumumuzun bilgisi ve onayı ile firmalar tarafından ilaçlara etiket yapıştırılmak suretiyle güncellenmiştir.

 

Dolayısıyla; paylaşımlarda yer alan; son kullanma tarihi geçmiş ilaçların tedavi amacıyla koronavirüs hastalarına verildiği yolundaki iddialar kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. Bilgilerinize saygıyla duyurulur" ifadelerini yer verildi.