Haberler
Giriş Tarihi : 18-02-2021 11:48   Güncelleme : 18-02-2021 11:48

Türkiye Rusya ve İran'dan İsrail'e Çağrı: Saldırıları Durdurun

Türkiye, Rusya ve İran, Rusya'nın Soçi kentinde yapılan Suriye görüşmeleri sonrasında Suriye'ye yönelik saldırıları durdurması için İsrail'e çağrıda bulundu.

Türkiye Rusya ve İran'dan İsrail'e Çağrı: Saldırıları Durdurun

Rusya'nın Soçi kentinde Türkiye, Rusya ve İran temsilcilerinin katılımı ile yapılan Suriye görüşmeleri sonrasında yapılan ortak açıklamada, İsrail'in Suriye'ye yönelik askeri saldırıları kınandı ve İsrail'e saldırıları durdurma çağrısı yapıldı.

Yapılan açıklamada İsrail'in saldırılarının bölgede güvenlik ve istikrarı tehdit ettiği belirtilerek uluslararası hukuka aykırı olduğu ifade edildi. Astana sürecinin garantörleri konumunda olan Türkiye, Rusya ve İran yaptıkları ortak açıklamada Suriye'nin egemenlik, bağımsızlık, birlik ve toprak bütünlüğüne bağlılıklarını vurguladılar.

Üç ülkenin yaptığı açıklamada "İsrail'in, uluslararası hukukun ve uluslararası insancıl hukukun ihlalini teşkil eden ve Suriye ile komşu ülkelerin egemenliğine halel getirmenin yanı sıra bölgedeki istikrar ve güvenliği tehlikeye atan Suriye'deki süregelen askeri saldırılarını kınamışlar ve bu saldırıların durdurulması çağrısında bulunmuşlardır" denildi.