Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 29-03-2021 12:39   Güncelleme : 29-03-2021 12:39

Türkiye ve Azerbaycan Arasında Kimlikle Seyahat 1 Nisan'da Başlıyor

Türkiye ile Azerbaycan arasında doğrudan seyahatlerin 1 Nisan’dan itibaren yeni kimlik kartları ile yapılabileceği duyuruldu.

Türkiye ve Azerbaycan Arasında Kimlikle Seyahat 1 Nisan'da Başlıyor

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ile Azerbaycan arasında "Kimlikle Seyahat Protokolü"nün iç onay sürecinin tamamlandığını ve söz konusu protokolün 1 Nisan'da başlayacağını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "10 Aralık 2020 tarihinde Bakü'de imzalanan Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Kimlikle Seyahat Protokolü’nün iç onay süreci her iki ülke bakımından sonuçlanmıştır" denirken, protokolün 1 Nisan 2021'de yürürlüğe gireceği ifade edildi. 

Açıklamada, iki ülke vatandaşlarının Azerbaycan-Türkiye arasındaki doğrudan seyahatlerini pasaporta ihtiyaç duymadan yalnızca yeni tip kimlik kartlarını ibraz ederek yapabileceği söylendi.

Bununlar birlikte "Can Azerbaycan’la 1 Nisan 2021 tarihi itibarıyla hayata geçecek yeni düzenleme, ülkelerimiz arasındaki 'İki devlet, tek millet' söyleminde ifade bulan güçlü kardeşlik bağlarını daha da pekiştirecektir" şeklinde bir değerlendirme yapıldı.