Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 03-03-2021 00:01   Güncelleme : 04-03-2021 10:39

Türkmen Cephesi Başkanı Salihi, Kerkük Kalesi için Çağrı Yaptı

Kerkük'teki Türk varlığının simgelerinden Kerkük Kalesi, yıkılmaya yüz tuttu.

Türkmen Cephesi Başkanı Salihi, Kerkük Kalesi için Çağrı Yaptı

Kırım Haber Ajansı'nda (QHA) yer alan habere göre, Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi, Kerkük Kalesi’nin aslına göre onarılması için bir çağrıda bulundu. Kerkük’teki Türk varlığının tehlikede olduğunu bildiren Salihi, tarihî eserlere sahip çıkılması için girişimde bulunacaklarını bildirdi.

Irak’ta Türklerin ilk yerleşim yeri olarak bilinen Kerkük Kalesi, bakımsızlık nedeniyle yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Saddam diktatörlüğü tarafından 1980’lerde bir kısmı yıkılan kale, şu anda doğal yollardan yıkılmaya yüz tutmuş durumda.

KERKÜK’ÜN KİMLİĞİNİ ORTAYA ÇIKARAN ESERLER, İHMAL SEBEBİYLE YOK OLMAK ÜZERE”

ITC başkanı Erşat Salihi, Kerkük Kalesi'nin aslına göre onarımı için UNESCO’ya çağrıda bulundu. Salihi, Türk tarihinin en eski yapıtlarından birisi olan Kerkük Kalesi hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Kerkük’ün kimliğini ortaya çıkaran tarihî eserler, ihmal sebebiyle yok olmak üzere. Kerkük Kalesi ve Kışlası bu dediklerimize sadece birer örnektir. Kerkük Kalesi'nin kurtarılması için bir çağrı yapıyoruz. Çağrımıza kulak verip, tarihî eserlerimizin kurtarılmasına yardım edin.”

KERKÜK KALESİ'NDE OSMANLI SUBAYLARI MEZARLIĞI

Irak’ta Kerkük kentinin simgesi olan tarihî Kerkük Kalesi yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya. Kent merkezinde yer alan ve en eski yerlerden biri olarak kabul edilen tarihî kalenin içindeki eserler yıkılmaya yüz tuttu. Kale'nin bir kısmı 1980'lerde Saddam diktatörlüğü tarafından yıkılırken Kerkük'teki Türkmen aileler de yurtlarından zorla göç ettirilmişti. Bugünlerde ise tarihî kale doğa olayları yüzünden bütünüyle yıkılmanın eşiğine geldi. Peygamberlerin kabrine de ev sahipliği yapan ve Irak Türklerinin ilk yerleşim yeri olan kaleye sahip çıkılmasını isteyen Kerküklüler, aslına uygun bir onarım yapılması için yetkililere seslendi. Kalede ayrıca Osmanlı subaylarının da bir mezarlığı bulunuyor.