Haberler
Giriş Tarihi : 28-08-2021 13:05   Güncelleme : 28-08-2021 13:05

Turkovac'ın Sonuçları İncelendi

Yerli koronavirüs (Covid-19) aşısı Turkovac'ı yaptıran 10 kişinin gözlemlendiği sürecin sonunda aşı kaynaklı bir yan etki görülmediği belirtildi.

Turkovac'ın Sonuçları İncelendi

Kayseri Şehir Hastanesi’nde 10 gönüllüye yerli koronavirüs aşısı Turkovac yapıldı. Faz-3 çalışmaları kapsamında aşı yapılan gönüllüler incelemeye alındı. İnceleme sürecinde 10 kişide de yan etki görülmedi. Aşı için 650 kişinin gönüllülük başvurusu yaptığını ve ve aşının Türkiye genelinde 400'den fazla kişiye uygulandığını belirten Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Berna Bozbay, “Şu ana kadar aşı vurulan kimselerde olumsuz bir durum gelişmedi. İlk başlangıçta herhangi bir durumla karşılaşıp karşılaşmayacağımız için biz burada aşıdan sonra yarım saat kadar hastaları takip ediyoruz. Bu durumlarda herhangi bir sorun yaşamadık. Aşı uygulanan gönüllüler sonrasında da günlük aranıyorlar ve acil bir durum olup olmadığını kontrol etmek için takip ediliyorlar. Onlarla ilgili de herhangi bir sorun yaşanmadı'' dedi.

Koronavirüs pandemisinden kurtulmanın tek yolunun aşı olduğunu ifade eden Bozbay, ''Koronavirüs 3 yıldır dünyayı ve ülkemizi de oldukça yordu. Maalesef bu hastalıkların tedavisinde tamamen düzelmesi için elimizde aşıdan başka bir yol yok. O yüzden bu aşıların geliştirilmesinde gönüllü olmak bize de koronavirüsün iyileşmesine de fayda sağlayacaktır. Herkesin eğer uygunluğu sağlanıyorsa bu başvurularda öncelik göstermesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.