Haberler
Giriş Tarihi : 26-01-2021 13:18   Güncelleme : 26-01-2021 13:24

Twitter Gerçek Dışı Paylaşımlara Engel Olmak İçin Yeni Bir Özellik Geliştirdi

Twitter gerçek dışı paylaşımlarla mücadele edecek yeni özellik geliştirdi.

Twitter Gerçek Dışı Paylaşımlara Engel Olmak İçin Yeni Bir Özellik Geliştirdi

Sosyal paylaşım sitesi Twitter, üye paylaşımlarında rastlanan yanlış veya gerçek dışı bilgilerle mücadele etmek için yeni geliştirdiği "@Birdwatch" isimli özelliğini tanıttı. Twitter'ın resmi blog sayfasından yapılan yazılı açıklamada, kullanıcıların paylaşımlardaki yanıltıcı bilgileri fark etmesine ve alternatif bilgi paylaşımı için not yazmalarına olanak tanıyan yeni bir program başlatıldığı belirtildi.

Deneme aşamasındaki Birdwatch'la ilgili "Yanlış bilgi içerdiğini düşündüğünüz paylaşıma not düşün" şeklinde bir ibarenin paylaşımlara ekleneceği, böylece diğer kullanıcılar için paylaşım hakkında uyarıda bulunabileceği ve konuyla ilgili alternatif bilgilerin eklenebileceği bir tasarım olarak geliştirildiği kaydedildi. Yeni özellik, yanlış bilgi içerdiği düşünülen bir paylaşım için düşülen notlar için 3. şahıslara puan verme imkanı da tanıyacak.

Pilot olarak başlatılan programda sadece başvuruyla belirlenen katılımcılar yanlış bilgileri tespit ederek not düşebilecek. İlk etapta genel kullanıcılar bu notları göremeyecek. Twitter gönüllülük esasıyla çalışacak pilot grubun 1000 ila 100 bin kullanıcı arasında değişeceğini açıkladı.