Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 02-10-2020 22:25   Güncelleme : 02-10-2020 22:35

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy: Azerbaycan'ın Toprak Bütünlüğünü Destekliyoruz

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki gerilimde Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü desteklediklerini açıkladı.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy: Azerbaycan'ın Toprak Bütünlüğünü Destekliyoruz

Ukrayna Devlet Başkanı Viladimir Zelenskiy, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini desteklediklerini söyledi. Dağlık Karabağ’daki çatışmalara ilişkin açıklamalarda bulunan Zelenskiy, Azerbaycan’ın, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü desteklediği gibi Ukrayna’nın da Azerbaycan’ın toprak bütünlüğüne destek verdiğini belirtti. Zelemskiy, "(Azerbaycanlılar) Kırım’ın yasa dışı ilhak edildiğini açıkça söylüyorlar ve bizim bağımsızlığımızı ve egemenliğimizi destekliyorlar. Dolayısıyla birbirimizi destekliyoruz" dedi.

Ülkesinin Azerbaycan veya Ermenistan’a askeri destek sağlamasının söz konusu olmadığını belirten Ukraynalı lider, "Ermenistan ile Azerbaycan arasında diyalog ve gerginliğin azaltılması çağrısı yapıyoruz. Ancak, Azerbaycan ile ilişkilerimiz son iki yıldır çok özel. Ekonomik ve jeopolitik yönden çok güçlü" ifadelerini kullandı.

Zelenskiy, bu tür çatışmaların kalıcı olarak dondurulmasının mümkün olmadığını belirterek "Medyanın, toplumun ve Batılı partnerlerimizin dikkatini çekmek istiyorum. Çatışmalar bir süre için dondurulabilir. Bizim duruşumuz bu, zira Donbas’ta savaş halindeyiz" diye konuştu.

Daha önce Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba da Ukrayna’nın, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü desteklediğini açıklamıştı.