Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 13-10-2020 20:02   Güncelleme : 13-10-2020 20:27

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Ceppar: İşgalci Rusya Kırım'ı Büyük Bir Askeri Üsse Dönüştürüyor

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, işgali Rusya'nın Kırım'ın demografik yapısını değiştirdiğini ve Kırım'ı büyük bir askeri üsse dönüştürdüğünü ifade etti.

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Ceppar: İşgalci Rusya Kırım'ı Büyük Bir Askeri Üsse Dönüştürüyor

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Forum 2000 çerçevesinde düzenlenen “İşgal edilen yarımada: Kırım’ın yasa dışı ilhakından 6 yıl sonra” başlıklı panelde konuşma yaptı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı basın servisinden 12 Ekim 2020 tarihinde yapılan açıklamada, Emine  Ceppar’ın Çek Cumhuriyeti’nin Prag şehrinde düzenlenen Forum 2000 çerçevesinde düzenlenen panele konuşmacı olarak katıldığını bildirildi. Panelde konuşan Bakan Yardımcısının, işgal edilen Kırım’daki kötüleşen insan hakları durumuna dikkat çektiği ifade edildi.

Kırım Büyük Bir Askeri Üsse Dönüştürülüyor

Ceppar, Kırım’ın  işgalci yönetiminin işgale karşı çıkan kişilere baskı uyguladığını, yarımadanın demografik yapısını değiştirdiğini ve Kırım’ı büyük bir askeri üsse dönüştürdüğünü anlattı.

Kırım Platformu Özel Olarak Tasarlandı

23 Eylül 2020 tarihinde Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda konuşan Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’in Kırım Platformu’nun oluşturulacağını duyurduğunu ve BM üye ülkelerini ona katılmaya davet ettiğini hatırlatan Ceppar, “Platform, Kırım ile ilgili tüm sorunlarıyla ilgilenecek çok taraflı özel bir koordinasyon mekanizması olarak tasarlandı.” diye kaydetti.

Bununla birlikte Bakan Yardımcısı ilgili platformun üst düzey siyasi (ülke liderleri) seviye, dışişleri ile savunma bakanları seviyesi ve uzman seviyesi gibi birkaç boyutu kapsayacağını ifade etti.

kaynak: https://qha.com.tr/kirim/ukrayna-disisleri-bakan-yardimcisi-ceppar-kirim-daki-insan-haklari-durumu-anlatti/259482/