Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 07-06-2021 19:20   Güncelleme : 07-06-2021 19:20

Ukrayna: Dokuz Kırım Tatar Gazeteci, Rus Hapishanelerinde Alıkonuluyor

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da düzmece suçlamalar çerçevesinde alıkonulan 9 Kırım Tatar gazeteci, yasa dışı olarak Rus hapishanelerde alıkonuluyor ve bir gazeteci yasa dışı olarak ev hapsinde tutuluyor. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, işgalcilerin alıkoyduğu Kırım Tatar gazetecilerine baskılara dikkat çekti.

Ukrayna: Dokuz Kırım Tatar Gazeteci, Rus Hapishanelerinde Alıkonuluyor

QHA'dan aktarılan habere göre, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, dün ülkede kutlanan Gazeteci Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Rus hapishanelerinde yasa dışı olarak alıkonulan Kırım Tatar gazetecilere dikkat çekti.  İşgalin ilk günlerinden beri Rusya’nın bağımsız gazeteci ve medya kuruluşlarına baskı uygulamaya başladığını hatırlatan Bakanlık, “Bugün Kırım’da bağımsız gazetecilik diye bir şey yok. Bu şartlar altında yurttaş gazetecilik fenomeni ortaya çıktı; işgal altında bulunan yarımadadaki durumunun bağımsız ve tarafsız bir şekilde anlatılmasını sağlamak için sivil aktivistler medyanın işlevlerini üstlendi… Şu an 9 yurttaş gazeteci yasa dışı olarak Rus hapishanelerinde alıkonuluyor, biri ise ev hapsinde tutuluyor. Bunlar; Server Mustafayaev, Timur İbragimov, Marlen Asanov, Seyran Saliyev, Remzi Bekirov, Ruslan Süleymanov, Osman Arifmemetov, Rüstem Şeyhaliyev, Amet Süleymanov.” diye aktardı.

Ukrayna Baskıyı Kınadı

Açıklamasında, Rus işgalci güçlerin Kırım’da 10 Mart 2021 tarihinde yasa dışı olarak alıkoyduğu Ukraynalı gazeteci Vladislav Yesipenko’yu hatırlatan Bakanlık, “Sivil tutumları ve gazetecilik faaliyetleri için aktivistler zulüm görüyor ve  alıkonuluyorlar, onlara ‘terörizm’ suçlamaları yöneltiliyor” ifadeleri kullandı Ayrıca Bakanlık, bağımsız ve tarafsız bilginin Ukrayna’nın Rus saldırganlığına karşı yürüttüğü mücadelede en önemli silah olduğunu vurguladı.

Kırım Tatar Aktivistlere ve Bağımsız Gazetecilere Baskı

Rusya 2014’te Kırım’ı işgal ettikten sonra yarımadada düzenli olarak sivil aktivistlerin, bağımsız gazetecilerin, Kırım Tatar milli hareketi aktivistlerinin ve Kırım Tatar Milli meclisi üyelerinin evlerine aramalar düzenliyor. İşgalci yönetim, böylelikle baskı uygulayarak Rus işgaline karşı çıkan herkesi susturmaya çalışıyor.