Haberler
Giriş Tarihi : 31-03-2021 10:13   Güncelleme : 31-03-2021 10:13

Ukrayna, e-Kimlik Uygulamasına Geçti

Ukrayna geliştirdiği "Diia" adlı uygulama ile 23 Ağustos’tan itibaren "e-Kimlik" uygulamasına geçecek.

Ukrayna, e-Kimlik Uygulamasına Geçti

Ukrayna ''Diia'' adlı bir uygulamayla akıllı telefonlarda sayısal kodlarla ifade edilebilecek bir e-kimlik uygulamasına geçiş yaptı. Dünya'da e-kimlik uygulamasına geçiş yapan ilk ülke olan Ukrayna'da 23 Ağustos’tan itibaren geçerli olacak dijital kimlik uygulaması, vatandaşların “Diia” uygulamasını cep telefonlarına indirmesi ile kullanılabilecek.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Ukrayna, dünyada bu uygulamayı yasallaştıran ilk ülke oldu. Emeği geçenlere teşekkürler” dedi.

Ukrayna’nın Başbakan Yardımcısı ve aynı zamanda Dijital Dönüşüm Bakanı Mihail Fedeorov da "Kağıt evraklardan hiçbir farkı olmayan ve yasallık kazanan uygulama, 23 Ağustos’tan itibaren kullanıma açık hale gelecek. Bu hizmetten yararlanmak için akıllı telefon taşımak yeterli. Dünyada eşsiz bir şey yaptık. Bununla gurur duymamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Ülke içinde resmi ve şahsi tüm işlemlerini 'Diia' adlı uygulamayla e-Kimlik üzerinden yapabilecek olan Ukraynalılar, bu sayede nüfus cüzdanı ve benzeri kimlikleri taşımak zorunda kalmayacak.