Haberler
Giriş Tarihi : 13-11-2020 14:50   Güncelleme : 13-11-2020 14:50

Ülkücü Hareketin Yasaklanmasının Teklif Edildiği Almanya'da Konu Meclis'e Geliyor

Yeşiller ve Sol Parti'nin teklifiyle ülke genelinde Ülkücü Hareketin yasaklanmasının tartışıldığı Almanya'da söz konusu teklife hükumet ortaklarından da destek geldi.

Ülkücü Hareketin Yasaklanmasının Teklif Edildiği Almanya'da Konu Meclis'e Geliyor

Avrupa genelinde 'Bozkurtlar Hareketi' olarak anılan Ülkücü kuruluşların yasaklanması yönünde ilk adımın atıldığı Fransa'nın ardından harekete geçen Almanya'da da somut adımlar atılmaya başlanıyor. Yeşiller ve Sol Parti'nin ülke gündemine taşıdığı konuya hükumet ortaklarından da destek geldi.

DW Türkçe'nin haberine göre Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) ve Sosyal Demokrat Parti (SPD), söz konusu yasak için Federal İçişleri Bakanlığı'nın incelemesine sunulacak bir teklif hazırlıyor. Teklifin gelecek hafta Perşembe günü Federal Meclis'e sunulması planlanıyor.

Ülkücülerin Almanya'daki en büyük aşırı sağcı hareket olduğunu vurgulayan CDU Federal Meclis İçişleri Komisyonu üyesi Christoph de Vries, Almanya'da iç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın (BfV) ülkücüleri ve faaliyetlerini yıllardır izlediğine dikkat çekerek "Ülkücülerin savunduğu, Türk ulusunun üstünlüğünü iddia eden, aynı zamanda Kürtler veya Ermeniler gibi Türk olmayan diğer bütün etnik gruplara yönelik kışkırtma ile görünür olan söz konusu ultra milliyetçi düşünce, insanları aşağılıyor. Bu, Almanya'daki özgür ve demokratik düzen için tehdit teşkil ediyor" açıklamasında bulundu.

Ülkücülere yönelik bir yasağın uzun süre önce alınması gerektiğini de söyleyen Vries, Ülkücülerin savunduğu söz konusu görüşleri savunanların "Almanya’daki özgürlükçü toplumsal yapının düşmanı" olduğunu ifade etti. Christoph de Vries, "Türk aşırı sağcıları, Alman aşırı sağcılardan daha iyi değil. Bu nedenle her iki gruba da aynı muameleyi yapmak gerekli" ifadelerini kullandı.