Haberler
Giriş Tarihi : 17-03-2021 00:45   Güncelleme : 17-03-2021 01:01

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda Daha Önce Bilinmeyen Bakteriler Bulundu

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (UUİ) çoğunun bilim dünyasında bilinmediği belirtilen bakteriler keşfedildi. Bu mikroorganizmaların, Mars'ta bitki yetiştirmede önemli bir rol oynayabileceği söyleniyor.

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda Daha Önce Bilinmeyen Bakteriler Bulundu

Çağla Üren'in Independent Türkçe için derlediği habere göre NASA'yla çalışan ABD'li ve Hintli araştırmacılar, hakemli bilim dergisi Frontiers in Microbiology'de yayımlanan yeni bir araştırmada, UUİ'nin farklı bölgelerinde bulunan 4 bakterinin keşfini duyurdu ve izole edilme sürecini aktardı.

2015 ve 2016'da izole edilen, yani laboratuvar ortamında yaşatılmaya başlayan 4 bakteri suşundan üçü, bilim camiasında daha önce hiç görülmemişti.

Bakterilerin veya virüslerin aralarında küçük genetik farklılıklar bulunan ve aynı kökenden gelen gruplarına “suş” adı veriliyor.

Suşlardan birincisi UUİ'nin araştırma istasyonunun üst panelinde, ikincisi gözlemevi modülünde, üçüncüsü yemek masasında, dördüncüsü ise 2011'de Dünya'ya geri dönen eski bir HEPA filtresinde tespit edildi.

HEPA filtresinde bulunan bakterinin Methylorubrum rhodesianum adı verilen, bilindik bir tür olduğu anlaşıldı. Diğer üçü ise daha önce tanımlanmamıştı ve Hintli Biyolog Ajmal Khan'dan esinlenilen, Methylobacterium ajmalii adını aldı.

Yeni mikropların üçü de toprakta ve tatlı suda bulunan Methylobacterium isimli bir bakteri cinsine aitti. Bitkilerin büyümesinde rol oynayan ve bitkilerde ortaya çıkan hastalıkların durdurulmasını sağlayan bu mikroplar, “iyi bakteriler” olarak niteleniyor.

Yeni araştırmanın ardındaki ekipten Kasthuri Venkateswaran ve Nitin Kumar Singh, yayımladıkları ortak basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Kaynakların en az olduğu, olağanüstü koşulların yaşandığı yerlerde bitki yetiştirmek için bitki büyümesini teşvik edecek yeni mikropların izolasyonu çok önemli."

Bu mikropların hâlihazırda UUİ'deki zorlu koşullarda hayatta kalabildiğini aktaran ekip, bitki büyümesinde rol oynayabilecek genleri araştırmak için söz konusu 4 suşu analiz etti. Araştırmacılar, suşlardan birinin, köklerde ve filizlerde hücre bölünmesini uyaran sitokinin maddesinin üretimi için gerekli bir genin de aralarında bulunduğu birçok umut veren gen taşıdığını tespit etti.

Araştırmada konuyla ilgili şu ifadeler yer aldı:

"Burada bulunan üç suşun genetik analizi, gelecekte uzun vadeli uzay görevleri için kendi kendine yeten bitkilerin ve mahsullerin ortaya çıkışına katkıda bulunacak."

İleri araştırmaların gerekliliğini vurgulayan ekip, uzay istasyonundaki mikrobiyal çeşitliliğinin henüz çok küçük bir kısmını ortaya çıkarabildiklerini düşünüyor.

Öte yandan UUİ'de hâlihazırda yaklaşık bin mikrop örneği toplandığı ve bunların hâlâ Dünya'ya dönmek için beklediği belirtiliyor.