Haberler
Giriş Tarihi : 08-09-2021 12:15   Güncelleme : 08-09-2021 12:15

Üniversitelerde Yüz Yüze Eğitimin Detayları Belli Oldu

YÖK Başkanı Erol Özvar, üniversitelerde yüz yüze eğitim döneminde hibrit sistem uygulanacağını açıkladı.

Üniversitelerde Yüz Yüze Eğitimin Detayları Belli Oldu

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, 1,5 yıl aranın ardından tekrar yüz yüze eğitime geçileceğini ancak eğitimin kontrollü yapılacağını açıkladı. 

Kampüslerde Covid-19 ile ilgili sürecin dijital sistemlerle yakından izleneceğini ve eğitimin TSE ile Sağlık Bakanlığı'nın hazırladığı rehbere göre ilerleyeceğini belirten Özvar, “Üniversitelerimizin kampüs ve derslik binalarında maske ve mesafe kurallarına uyulması, tıbbi danışmanlık verilebilmesi, dersliklerin mümkün mertebe havalandırılması, ders saatlerinin sınırlı tutulması, blok derslerin yapılmaması, mutlaka ara vererek dersliklerin havalandırılmasının sağlanması, basit gibi görünen ancak salgının yayılmasını azaltmada büyük önem taşıyan önlemlerdir. Havalandırma koşulları iyi olmayan amfi ve dersliklerle laboratuvarlarda maksimum kişi sayısı ve kapasitenin aşılmaması, öğrencilerin gruplara bölünmesi de yine önemli uygulamalardır” dedi.

Hibrit Eğitimde Yeni Yöntemler Uygulanacak

Özvar, yüz yüze eğitimin hibrit uygulaması ile destekleneceğini belirterek, “Üniversitelerimizde, derslerin yüzde 40'ı veya herhangi bir dersin yüzde 40'ı uzaktan eğitim yoluyla yapılabilecek. Yani bu şekilde üniversitelerimizde yüz yüze eğitim devam ederken bir taraftan da öğrencilerimiz dersin bir kısmını uzaktan eğitim usulleriyle alabilecek. Böylece üniversitelerimizde harmanlanmış (hibrit) eğitim usulleriyle eğitim öğretim faaliyetleri yürütülebilecek” ifadelerini kullandı. 

Uzaktan eğitimin yalnızca çevrim içi değil, derslere ait eğitim materyallerin bir bölümünün sisteme önceden yüklenmesi yoluyla da olabileceğini söyleyen Özvar, böylece öğrencilerin istedikleri zaman derslere ve notlara ulaşabileceğini ifade etti.