Haberler
Giriş Tarihi : 06-10-2020 22:37   Güncelleme : 06-10-2020 22:37

Ünlü Antivirüs Programı McAfee'nin Kurucusu John McAfee Tutuklandı

McAfee antivirüs şirketinin kurucusu John McAfee İspanya'da tutuklandı.

Ünlü Antivirüs Programı McAfee'nin Kurucusu John McAfee Tutuklandı

Dünyanın en ünlü antivirüs programlarından biri olan ve 19 Ağustos 2010'da Intel tarafından 7.68 milyar dolar karşılığında satın alınan McAfee şirketinin kurucusu John McAfee, ABD'de hakkında açılan vergi kaçakçılığı davası nedeniyle İspanya'da tutuklandı. ABD'li savcılar ünlü yazılımcıyı milyonlarca doları evlerinde ve bir yatında saklayarak vergi kaçırmakla suçluyor.

Son yıllarda izini kaybettirmeye çalışan ve ABD'ye iadesi beklenilen 75 yaşındaki John McAfee'nin kripto para, danışmanlık hizmeti, para karşılığı yaptığı konuşmalar ve hayatını anlatan bir belgeselin telif hakları üzerinden elde ettiği milyonlarca dolarlık geliri bildirmediği belirtiliyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) iddialarına göre, McAfee'nin başka insanların isimlerini kullanarak vergi kaçırdığı, isimde ve belgede sahtecilik yaparak gayrimenkul, yat ve birçok araç satın aldığı açıklandı.

Ayrıca McAfee'nin 2014 ve 2018 yılları arasında vergi vermediği de edinilen bilgiler arasında. Eğer McAfee suçlu bulunursa, her 5 suçtan 5 yıla kadar hapis cezası alabilir.