Haberler
Giriş Tarihi : 09-09-2020 17:34   Güncelleme : 09-09-2020 17:34

Uşşaki Rezaletinden Sonra Tarikatlar Savunmaya Geçti

Fatih Nurullah kod adlı pedofili şeyh ile ilgili gerçeklerin ortaya çıkmasından sonra cemaat ve tarikatları korku sardı. İsmailağa Tarikatı da bir açıklama yayımlayarak "tarikatları ve cemaatleri hedef alan yayın ve faaliyetleri kınadığını" duyurdu.

Uşşaki Rezaletinden Sonra Tarikatlar Savunmaya Geçti

Türkiye, yıllardır çözülemeyen cemaat ve tarikat problemi ile Uşşaki isimli tarikatın pedofili şeyhi Fatih Nurullah kod adlı Eyüp Fatih Şağban'ın 12 yaşındaki bir çocuğa cinsel istismar uygulamasıyla bir kez daha yüzleşti.

Özellikle sosyal medyada cemaat ve tarikatların kapatılması yönünde çok sayıda talebin dile getirilmesi büyük bir çoğunluğu birer holdinge dönüşmüş söz konusu illegal oluşumların gözünü korkuttu.

AKP'nin "Biz varsak siz varsınız" diye varlıklarını teminat aldığı yapılardan biri olan İsmailağa Tarikatı da İsmailağa Camii İlim ve Hizmet Vakfı üzerinden konuya ilişkin bir açıklama yayımladı. Pedofili şeyh ile ilgili duruma dair "istismarcıların" reddedildiğinin belirtildiği açıklamada bu istismarcılar üzerinden tarikat ve cemaatleri hedef alan yayın ve faaliyetler de kınandı.

İsmailağa'dan gelen açıklamanın ilgili bölümü şöyle:

"Tasavvufta şeyh, kendisine bağlananları, kabiliyetlerine göre olgunluğa ulaştırmak için rehberlik eder. Onların kalblerine şer‘-i şerîf bilgisini ve Allah (Celle Celâluhû) sevgisini yerleştirmeye çalışır.
Şeyh-mürid münasebeti, baba-evlât ilişkisi sıcaklığında olmalıdır.

Her mesleğin mutlaka istismarcıları da olacaktır. Sahtekâr bir doktor, savcı, ordu mensubu veya bir meslek sahibi bu müesseselerin tümünü temsil edemez. Sahtekâr üzerinden müesseselere hücum etmek hakkaniyet dışıdır ki bugün de bu yapılmak istenmektedir.

Tarih boyunca örneklerine sıkça rastlanan sahte şeyh ve din adamları ve onların bu istismarını her akıl sahibi şiddetle kınar.

Ölçü şer‘-i şerîftir. O’na uyan hakikî mü’min, uymayan ve istismarını yapan korkunç bir sahtekârdır. Şekli, davranışı ve yaptıkları ne olursa olsun!

Milletimizin dinî duygularını kullanan bu istismarcıları şiddetle reddettiğimizi, istismarcılar üzerinden tarikatları ve cemaatleri hedef alan yayın ve faaliyetleri kınadığımızı tüm mü’min kardeşlerimize ilân ediyoruz."