Haberler
Giriş Tarihi : 24-11-2020 19:36   Güncelleme : 24-11-2020 19:36

Üst Mahkeme Kararı Bozdu, Palu Ailesi Davası Tekrardan Başladı

Üst mahkemenin kararı bozmasının ardında Palu ailesi davası tekrardan başladı.

Üst Mahkeme Kararı Bozdu, Palu Ailesi Davası Tekrardan Başladı

Kocaeli'de 12 sene önce Meryem Tahnal (35) ve kızı Melike Tahnal'ın (8) kaybolması ile başlayan soruşturmanın sonrasında Palu ailesinden 5 kişinin ceza aldığı ve ülke genelinde yakından takip edilen davanın kararı, bir üst mahkeme olan Sakarya Bölge İdare Mahkemesi tarafından usul hatası gerekçesiyle bozuldu. 

Kocaeli'nin Körfez ilçesinde 12 yıl önce Meryem Tahnal ve kızı Melike Tahnal'ın kaybolması nedeniyle soruşturma başlatıldı. Anne ve kızına ulaşılamamasının ardından kapatılan dosya, 2019 yılında Palu ailesinin bir TV programına çıkması ile tekrar gündeme oturdu.

Yeniden başlatılan soruşturma kapsamında Tuncer Ustael, Emine Ustael, Ayşe Palu, İsa Palu, Hava Palu ve Fatih Palu, Kocaeli 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandı. Davanın 13 Şubat'ta görülen son duruşmasında, Tuncer Ustael’e ağırlaştırılmış müebbet ve 7 yıl hapis cezası, diğer tutuklu 4 aile üyesine ise 8 yıl 4 ay ile 12 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı. Sanıklardan Fatih Palu ise tahliye edildi.

Karar Bozuldu 

Bir üst mahkeme olan Sakarya Bölge İdare Mahkemesi tarafından araştırılan dosyada, sanıklardan Ayşe Palu, İsa Palu, Hava Palu ve Fatih Palu'nun aynı avukat tarafından savunulması sebebiyle usulde yanlışlık yapıldığı kararı alındı. Menfaat çatışması içerisindeki kişilerin mahkemede aynı avukat tarafından savunulmaması ilkesinden nedeniyle dosya, Kocaeli 7. Ağır Ceza Mahkemesi'ne geri gönderildi.

Yeniden Yargılama İstendi 

Bugün itibariyle dava yeniden görülmeye başlandı. Duruşma salonunda tutuklu sanıklar Tuncer Ustael, Emine Ustael, Ayşe Palu, İsa Palu ve Hava Palu ile tutuksuz sanık Fatih Palu hazır bulundu. Mahkemede sanıklar Ayşe, İsa, Hava ve Fatih Palu'nun avukatlığını aynı anda üstlenen Avukat Alper Bayrak söz alarak, "Sanık İsa Palu'nun müdafiliğine devam edeceğim. Diğer sanıkların müdafiliğinden çekiliyorum. Ben görevimi yaparken herhangi bir şekilde sanıklar arasında ayrım yapmadım. Ancak üst mahkeme menfaat uyuşmazlığı olduğunu belirterek kararı bozmuştur. Bu durumda yargılamanın önceki aşamalarının tekrarlanması gerekir. Yargılamanın tekrarlanmasını, tüm sanık ve tanıkların tekrar dinlenilmesini talep ediyorum. Ayrıca müvekkilim İsa Palu'nun tutuklu kaldığı süre dikkate alınarak tahliyesini talep ediyorum" ifadelerini kullandı.

Daha sonra mahkeme tarafından söz verilen tüm sanıklar tahliye kararı istedi. Mahkeme heyeti Hava Palu, Ayşe Palu ve Fatih Palu'ya müdafi tayin edilmesi konusunda gerekli işlemlerin yapılması ve sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek, duruşmayı 14 Ocak tarihine erteledi.