Haberler
Giriş Tarihi : 02-10-2020 15:26   Güncelleme : 02-10-2020 15:35

Uzaktan Eğitim Alamayanlar: EBA'ya Girebilmek İçin Cami Damına Çıkıyorlar

Gaziantep'te yaşayan öğrenciler EBA'ya bağlanarak uzaktan eğitim almak için, her gün mahallede internete erişimin sağlandığı tek yer olan caminin damına çıkıyor.

Uzaktan Eğitim Alamayanlar: EBA'ya Girebilmek İçin Cami Damına Çıkıyorlar

Gaziantep'te Amanos Dağları'nın eteklerinde bulunan Koccağız Mahallesi'nde bir grup öğrenci evlerinde cep telefonun çekmemesi ve internet erişiminin sağlanamaması nedeniyle Eğitim Bilişim Ağı'na(EBA) verilen uzaktan eğitim sisteminde zorluklar yaşıyor.

Aralarında ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerinin de yer aldığı genç ve çocuklar derslerinden geri kalmamak için mahallede internetin çektiği tek yer olan caminin damına çıkmaya başladı. Ders saati gelen öğrenciler, ellerine aldıkları tablet ve cep telefonları ile caminin damında canlı derslere katılım sağlıyor. Öğrenciler, kış gelmeden yaşanan internet sorununun çözüm bulmasını istiyorlar.

Koccağız Mahalle Muhtarı Bekir Şanlı sorunlarını "Çocuklarımız, caminin damında, babalarıyla internetin erişim sağlandığı yüksek yerlere gidiyorlar. Şimdi havalar güzel, çocuklarımız gidip yüksek yerlerde derslerini takip edebiliyorlar. Yarın yağmur yağdığında, kar yağdığında bu çocuklarımızın durumu ne olacak. Bunları düşünmek zorundayız, gerekli mercilere mahallemize internet erişimin sağlanması için resmi başvurularımı yaptım. Mahallemizin bir an önce internet sorunun çözülerek çocuklarımızın mağduriyetinin giderilmesini istiyorum" şeklinde aktardı.