Haberler
Giriş Tarihi : 12-02-2021 12:21   Güncelleme : 12-02-2021 12:21

Uzaya Gidecek Türk Astronot İçin 3 Kişi Seçilecek

Milli Uzay Programı için uzaya gidebilecek yetkinlik ve becerilere sahip 3 Türk vatandaşı eğitime alınacak.

Uzaya Gidecek Türk Astronot İçin 3 Kişi Seçilecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından edinilen bilgiye göre, uzaya gönderilecek kişi için aranan kriterler; havacılık tecrübesi olan, havacılık ve uzay tıbbı bölümleriyle spor tıbbı uzmanları ve psikoloji uzmanları tarafından oluşturulacak. Bilim misyonuyla uzaya gitmesi hedeflenen Türk vatandaşının, diğer ülkelerde de olduğu gibi bir takım eğitimlerden geçmesi gerekecek. Eğitimin verileceği kurum tarafından istenen yetkinlik ve becerilere sahip kişiler belirlenecek. Bu kişiler arasından 3 aday seçilerek, yaklaşık 2 yıl sürecek bir eğitim programına alınacak. 

Astronot adaylarının uzak ve yakın görme keskinliğinin her iki gözde de 20/20 seviyesinde olması veya cerrahi işlemlerle bu seviyeye getirilmesi bekleniyor. Adaylarda, tansiyon problemlerinin olmaması şartı da aranıyor. Uzayda bilimsel çalışma yapacakların, alkol ve sigara kullanmaması, herhangi bir hastalık veya psikolojik rahatsızlığının bulunmaması gerekiyor. Normal eklem ve kemik yapısına sahip olmak, uzay misyonunu yerine getirebilecek zihinsel, kişisel ve ruhsal yeteneklere sahip olmak da gerekli kriterler arasında yer alıyor.

Aday astronotların geçtiği eğitim sürecinin ardından, eğitici kurum tarafından "En başarılı" olarak değerlendirilen aday, uzayda bilimsel çalışmalar yapmak üzere seçilecek. Daha sonra uluslararası iş birliği programları dahilinde takvim belirlenecek.