Haberler
Giriş Tarihi : 18-01-2021 12:12   Güncelleme : 18-01-2021 12:12

Valiliğin Evsizlere Çorba Dağıtılmasını Yasakladığı İstanbul'da Sami Babacan İsimli Evsiz Vatandaş Sokakta Ölü Bulundu

Sami Babacan isimli evsiz yurttaşın Kadıköy'de yaşadığı sokakta ölü bulunmasının ardından sokakta yaşamak zorunda olan vatandaşlar için "Salonları açın" çağrısı yapıldı.

Valiliğin Evsizlere Çorba Dağıtılmasını Yasakladığı İstanbul'da Sami Babacan İsimli Evsiz Vatandaş Sokakta Ölü Bulundu

İstanbul Kadıköy‘de yaşayan 65 yaşındaki Sami Babacan isimli evsiz vatandaşın cansız bedeni Caferağa Mahallesi Mühürdarbağı Sokak‘ta bulundu. Kadıköy Dayanışma Ağı’nın sokakta yaşayan kişiler için çorba dağıtımı etkinliğine İstanbul Valiliği tarafından yasak getirilmişti.

Hareketsiz şekilde yatan Sami Babacan’ı gören mahalle sakinleri, durumu polis ekiplerine haber verdi. Sağlık ekipleri, Babacan’ın hayatını kaybettiğini tespit etti. Polis olay yeri inceleme ve savcının incelemesinin ardından Babacan’ın cansız bedeni kesin ölüm nedenin belirlenmesi için Adli Tıp Kurumu‘na kaldırıldı.

Kadıköy Dayanışma Ağı’nın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “Sokakta hava sıcaklığı sıfırın altında ve sokakta yaşayan insanlar donma tehlikesiyle karşı karşıya. Dün Kadıköy'de sokakta yaşayan bir canımızın soğuktan donarak öldüğünü öğrendik. Başka canlar gitmesin” ifadeleri kullandı.

Kadıköy Dayanışma Ağı, İstanbul Valiliği tarafından sokakta evsizlere yemek dağıtma faaliyetlerinin yasaklandığını belirterek, "Valilik STK ve bazı oluşumların ihtiyaç sahipleri için yemek dağıtımlarının sokakta yapılamayacağı ancak evlerine bırakılabileceği aksi takdirde engelleneceğini açıklandı. Peki her akşam sokakta yaşayanlara dağıttığımız yemekler insanların olmayan evlerine nasıl ulaşacak" açıklamasında bulunmuştu.