Haberler
Giriş Tarihi : 15-01-2021 21:11   Güncelleme : 15-01-2021 21:11

Valiliklerden CHP'li Belediyelere 'Muhalifleri İşten Çıkarın' Yazısı

CHP'li Milletvekilleri Bülent Tezcan ve Süleyman Bülbül, valiliklerden CHP’li belediyelere bazı kişileri işten çıkarmaları yönünde yazı gönderildiği iddiasında bulundu.

Valiliklerden CHP'li Belediyelere 'Muhalifleri İşten Çıkarın' Yazısı

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Tezcan ve Bülbül, "Valilik kanalıyla belediyelere, çalışanların isimleri gönderilmiş ve güvenlik soruşturmalarının olumsuz olduğu gerekçesiyle işten çıkarılmaları istenmiştir" denildi.

İşten çıkarılması istenen şahıslar hakkında kesinleşmiş ya da yürütülen herhangi bir soruşturmanın olmadığının alti çizilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Bu kişiler haklarında yürütülen bir dava ya da kesinleşmiş bir yargı kararı yok. Kısaca kendilerinin ve yakınlarının sadece muhalif düşünceleri, duruşları var. Soruşturmanın kapsamıysa ne belediyelerle ne de kişilerle paylaşılmıştır. Yaptığımız araştırma neticesinde öğrendik ki soruşturma kararları sadece kişilerin muhalif düşüncelerine dayanıyor. Hatta bir çalışanın babasının sendikalı olması nedeniyle güvenlik soruşturmasının olumsuz sonuçlandığını öğrendik. Bu soruşturma nasıl, kim tarafından yürütülüyor, bilgiler nasıl toplanıyor belli değil. Anayasa kararlarının bağlayıcılığına rağmen hala bu uygulama ne yazık ki devam ediyor. Yani fikir ve düşünce özgürlüğü var diyen AKP, kendi icatları olan güvenlik soruşturmalarıyla bu özgürlüğe karşılık işsizlikle yurttaşları cezalandırıyor. Anayasa’nın 70. maddesine göre herkesin kamu hizmetine girme hakkı vardır. Ancak haklar hukuka aykırı bir şekilde sınırlandırılıyor. AKP olağan şüpheliler yaratarak, düşman politikası yürütüyor. Bu hukuksuzluğa bir an önce dur denilmelidir. İnsan onuruna, insan haklarına aykırılık teşkil eden bu uygulama ve AKP’nin keyfiliği kabul edilebilir değil.”