Haberler
Giriş Tarihi : 08-04-2021 16:14   Güncelleme : 08-04-2021 16:14

Valilikten 'Montrö Bildirisi'ni Kınadığı İddialarını Yalanlayan TESUD'a Denetim Tebligatı

Ankara Valiliği, Türkiye Emekli Subaylar Derneği'ne bir denetim tebligatı gönderdi.

Valilikten 'Montrö Bildirisi'ni Kınadığı İddialarını Yalanlayan TESUD'a Denetim Tebligatı

104 emekli amiralin hazırladığı "Montrö Bildirisi"ni kınamadıklarını açıklayan Türkiye Emekli Subaylar Derneği'ne Ankara Valiliği, gönderdiği tebligatla denetimde bulunacağını bildirdi.

Bildirinin yayınlanmasının akabinde Milli Savunma Bakanlığı, sosyal medya üzerinden yaptığı bir paylaşımda "Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD) ve Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Başkan ve Yönetim Kurulu üyeleri Millî Savunma Bakanlığına destek ziyareti gerçekleştirerek bazı amirallerin yayımladığı bildiriyi kınadıklarını belirtti" şeklinde bir açıklama yapmış, Türkiye Emekli Subaylar Derneği ise buna hükümetin hoşuna gitmeyecek bir cevap vermişti.

Dernek MSB'nin söz konusu açıklamasına dair, "5 Nisan 2021 günü saat 13.30'da TESUD Genel Başkanı ve TEMAD Genel Başkanı, beraberlerinde yönetim kurullarından ikişer üye ile birlikte MSB'lığına DAVET EDİLMİŞTİR. Sayın Milli Savunma Bakanı'nın ülkemiz ve TSK'nın halen yürütmekte olduğu faaliyetler konusundaki paylaşımlarını müteakip TESUD Genel Başkanı tarafından; Silahlı Kuvvetlerimizin yurt içinde ve dışında yürüttüğü faaliyetlerdeki başarılarından gurur duyulduğu ifade edildikten sonra, emekli subaylarla ilgili çeşitli konular gündeme getirilmiş, görüş ve öneriler paylaşılmıştır. Emekli amirallerin bildirisine yönelik herhangi bir KINAMA İFADESİ KULLANILMAMIŞTIR. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" şeklinde bir yalanlama yayınlamıştı.

Bunun üzerine ise bugün, Ankara Valiliği'nin TESUD'a denetim tebligatı yolladığı ortaya çıktı. Tebligatta:

"Ankara Valiliği, 5253 sayılı Dernekler Kanununun 19. maddesinde "Gerekli görülen hallerde, derneklerin tüzüklerinde gösterilen amaçlar doğrultusunda faaliyet gösterip göstermedikleri, defterlerini ve kayıtlarını mevzuata uygun olarak tutup tutmadıkları İçişleri Bakanı ve mülkî idare amiri tarafından denetletilebilir. Bu denetimler en az yirmi dört saat önce derneklere bildirilir." hükmü yer almaktadır.

...

Bu nedenle, derneğinizin iş ve işlemlerinden bilgi sahibi olan bir yönetim kurulu üyesi veya yetkili dernek görevlisi tarafından derneğe ait her türlü defter ve belgelerin incelenmek üzere derneğiniz ikametgâhında hazır bulundurulması hususunu bilgilerinize arz ve rica ederim." ifadeleri kullanıldı.