Haberler
Giriş Tarihi : 19-07-2021 20:31   Güncelleme : 19-07-2021 20:31

Van'da 9 Günde 1456 Yasa Dışı Göçmen Yakalandı

Türk polisi yasa dışı göçmenlerin Van üzerinden ülkeye kaçak giriş yapmasını sağlayan bir şebekeye yönelik düzenlediği operasyonlarda 11 kişiyi gözaltına aldı, 9 günde 1456 yasa dışı göçmeni yakaladı.

Van'da 9 Günde 1456 Yasa Dışı Göçmen Yakalandı

ABD öncülüğündeki NATO güçlerinin Afganistan'dan çekilmeye başlamasıyla üstünlüğü ele geçiren ve ülkeyi kaosa boğan terör örgütü Taliban korkusu yüzünden ülkeyi terk edişler hızlanıyor.

Sosyal medyaya da yansıyan, ülkeye her gün giren binlerce yasa dışı göçmenin görüntüleri nedeniyle harekete geçen Van Valiliği, takviye olarak kente yollanan jandarma ve polis ekipleriyle birlikte bir dizi operasyon gerçekleştirdi.

Operasyonlarda Van hududundan ülkeye kaçak giriş yapılmasını sağlayan bir şebekeden 11 kişi gözaltına alındı. Operasyonlar sırasında şebekenin ülkeye soktuğu bin 456 yasa dışı göçmen yakalandı.

Valiliğin konuya ilişkin açıklaması şu şekilde:

"19.07.2021 günü bazı basın ve yayın organları ile sosyal medya platformlarında çok sayıda düzensiz göçmenin boş arazide toplu şekilde yürüdükleri fotoğraf ve video kullanılarak yapılan haber ve paylaşımlarla ilgili olarak; görüntülerdeki alanın ilimiz İpekyolu ilçesi Hacıbekir Mahallesi'nin Erek Dağı istikametinde bulunan açık arazi olduğu, Polis sorumluluk sahasında kalan bu arazideki görüntülerin 10.07.2021 tarihine ait olduğu, görüntülerde cereyan eden hadisenin son dönemlerde ilimize takviye olarak gönderilen özel harekat ve kolluk personeli ile İl Jandarma Komutanlığımızca bölgeye sevk edilen takviye birliklerin birlikte bölgede şok ev olarak tanımlanan göçmen kaçakçılarının düzensiz göçmenleri saklamakta kullandığı evlere yönelik yaptığı operasyonlar neticesinde ortaya çıktığı tespit edilmiş olup; olayın olduğu gün ve sonrasında polis ekiplerince sürdürülen çalışmalar neticesinde 19.07.2021 günü itibariyle videoya konu bölgeye yakın yerleşim yerinde bulunan metruk binalarda toplam 1456 düzensiz göçmen yakalanmış, bunları organize eden 11 organizatör yakalanarak gözaltına alınmış ve 6’sı çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmıştır.

Buna ek olarak göçmenlerin saklandıkları 11 adet baraka tarzı yapı yıkılarak kullanılmaz hale getirilmiştir."