Haberler
Giriş Tarihi : 15-03-2021 13:52   Güncelleme : 15-03-2021 13:52

Veliler Özel Okullardan Ücret İadesi Alabilecek

Tüketici Başvuru Merkezi Başkanı Aydın Ağaoğlu, uzaktan eğitimin ‘ayıplı hizmet’ kapsamına girdiğini belirterek ücret iadesi talep eden velilerin lehine karar verdi.

Veliler Özel Okullardan Ücret İadesi Alabilecek

Eğitim hayatının kısıtlandığı salgın döneminde okul ücretlerine zam yapan özel okullar velilerin tepkisini çekti. Eğitimin zaman zaman yüz yüze dahi yapılamadığı bu dönemde yemek ve servis ücretleri gibi pek çok ücreti talep eden ve fiyatlara zam yapan özel okullar hakkında “Sözleşmemizde vaat edilen hizmeti alamıyoruz. Eğitim ücretinde indirim yapılmalı mutlaka” diyerek tüketici hakem heyetlerine başvuran veliler, ücret iadesi yönünde karar çıkardı.

Heyete başvuran veliler 2019/2020 Eğitim Yılı’nın 3 aylık dönemi için eğitim ücretinin iadesi kararları alındığını belirtti.

Tüketici Başvuru Merkezi Başkanı Aydın Ağaoğlu, uzaktan eğitimin ‘ayıplı hizmet’ kapsamına girdiğini ifade etti. Ağaoğlu, kısa çalışma ödeneği alan özel okulların velilere ücretin yarısını, kısa çalışma ödeneği almayan okulların ise ücretin yüzde 15’ini velilere iade etmesi gerektiğini söyledi.

Ağaoğlu, “Özel okulların çok büyük bir kısmı Kısa Çalışma Ödeneği aldı. Ancak veliden tam ücretleri almaya devam ettiler. Üstüne zam yaptılar. Şimdi bir dahaki yıl için de zamlar yapıldı. Ayıptır. Personelinin, öğretmeninin maaşı için devletten Kısa Çalışma Ödeneği alan özel okullar, uzaktan eğitim süresince ücretin yarısını veliye iade etmeli. Okulların çok büyük bir kısmı KÇÖ aldı. Diyelim almadı, o zaman da yüzde 15’i veliye iade edilmeli. Çünkü okullar ısıtma, aydınlatma gibi giderleri uzaktan eğitim boyunca ödemedi. Temizlik, sosyal tesislerin bakımı vs. gibi hizmetlere de para harcamadı. Dolayısıyla bu kalemlere ödemediği parayı veliden çıkaramaz. Özel okul velileri de bir eli yağda bir eli balda değil. Kredilerle, zor şartlarda çocuklarını özel okula gönderen velilerin sayısı çoğunlukta. Özel okulların sanki pandemi yokmuşçasına ücret politikalarına devam etmesi hiç adil değil” diyerek kararın gerekçesini açıkladı.