Haberler
Giriş Tarihi : 04-09-2020 21:52   Güncelleme : 04-09-2020 21:52

Yandaş 5 Şirketin Aldığı Kamu İhalesi Yıllık Bütçe Giderinden Fazla

CHP'li Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, 5 inşaat şirketinin Türkiye’den aldığı ihaleler için TBMM’ye soru önergesi verdi.

Yandaş 5 Şirketin Aldığı Kamu İhalesi Yıllık Bütçe Giderinden Fazla

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Cengiz İnşaat, Kalyon, Limak, Kolin ve Makyol firmalarının bu zamana kadar devletten aldıkları kamu ihale bedellerinin, 2020 yılı bütçe giderinden fazla olduğunu belirterek, Meclis Başkanlığına Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Başarır şu soruların cevaplanmasını talep ediyor:

- Ayrı ayrı belirtmek üzere, söz konusu 5 firmanın 2002 yılından bu zamana kadar devletten, hangi kamu ihalelerini kaç TL karşılığında almıştır?

- AKP İktidarı döneminde Cengiz İnşaat, Limak, Kalyon, Kolin ve Makyol firmalarının sıklıkla devletten kamu ihalelerini almaları tesadüf müdür?

- Söz konusu bu 5 firmanın sürekli devletten kamu ihalelerini almalarının altında AKP iktidarına olan yakınlığı mı yatmaktadır?

- Bu 5 firmanın aldıkları kamu ihale bedellerinin, ülkemizde yaşayan bütün vatandaşlarımızın payı olduğu 2020 yılı bütçe giderlerinden fazla olmasını neyle açıklıyorsunuz?