Haberler
Giriş Tarihi : 04-03-2021 13:34   Güncelleme : 04-03-2021 13:34

Yargıtay'dan Emsal Karar: Boşanan Kadın, Çocuğuna Kendi Soyadını Verdi

Belgin Ürkel, boşandığı erkekten olan oğlunun adını ve soyadını değiştirmek için açtığı davayı 12 yıl sonra kazandı.

Yargıtay'dan Emsal Karar: Boşanan Kadın, Çocuğuna Kendi Soyadını Verdi

Bursa'da yaşayan Belgin Ürkel, 2006 yılında, 3 aylık hamileyken boşanma kararı aldı. Açtığı boşanma davası 3 yıl sonra sonuçlanan Ürkel, o tarihte 3 yaşında olan oğlu Özgür’ün velayetini de aldı.

Oğluyla, birlikte yaşamaya başlayan Ürkel, aynı yıl çocuğunun ‘Özgür' olan adını ‘Yağız’, soyadını da ‘Ürkel’ olarak değiştirmek için Aile Mahkemesi'ne başvurdu ancak açtığı dava mahkeme tarafından reddedildi.

Ürkel, oğlu 15 yaşına geldiğinde avukatı Batuhan Arısoy aracılığıyla Bursa 5. Aile Mahkemesi'ne 2. defa başvurdu. Avukat Batuhan Arısoy mahkemeye sunduğu dilekçesinde; lisanslı su topu sporcusu olan çocuğun anneyle soyadı farklılığı nedeniyle arkadaşları arasında sorun yaşadığını, bu sebeple psikolojisinin bozulduğunu belirtti.

Mahkeme, annenin talebini yerinde bularak, değişikliğin çocuğun psikolojisine olumlu etki yapacağına karar verdi. Karar doğrultusunda çocuğun babası tarafından verilen 'Özgür' adı Yağız olarak değiştirildi. Ayrıca çocuğa annesinin soyadı verildi. Avukat Arısoy, "Karar bizim için emsal teşkil ediyor. Burada önemli olan çocuğun psikolojisi" dedi.

Açtığı davayı 12 yıl sonra kazanan anne, ''Daha önce de ismini değişmek istedim ama dava olumsuz sonuçlandı. Herhangi bir emsal dava da yoktu. Üzerinden biraz zaman geçti. Oğlum ilkokulda bir sıkıntı yaşamadı. Daha sonra ortaokula başladığı zaman bir gün ağlayarak eve geldi. 'Bana kimse Yağız demiyor, Özgür diye hitap ediyor' dedi. Bu duruma çok üzülmüştü. Yağız'ın biraz büyümesini bekledim. İsim ve soy isim değiştireceğimiz için oğlumun da karar vermesini istedim. Daha sonra avukatla görüşüp dava sürecini başlattık. Karşı taraf itiraz etmedi. O açıdan avantajımız oldu. Oğlum lisanslı su topu oyuncusu. Orada da adı ve soyadı farklılığından dolayı sıkıntı yaşıyordu. Resmi dairelerde de sorun yaşıyorduk. Gerekçeli kararla birlikte dava sonuçlandı. Oğlum da karardan memnun. Böyle düşüncesi olan insanlar, soyadı değişikliği yapmak isterlerse aynı yolu izleyebilirler. Her isteyen anne, dayatma olmadan kendi soyadını çocuğuna verebilmeli.'' dedi.