Haberler
Giriş Tarihi : 30-08-2021 23:47   Güncelleme : 30-08-2021 23:47

Yenikapı'da 30 Ağustos Coşkusu: Cumhuriyetten Uzaklaşıldığı Zaman Kutuplaşma Artar, Tek Adam Rejimi Doğar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin gerçekleştirdiği 30 Ağustos Zafer Bayramı töreninde İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener konuşma yaptı.

Yenikapı'da 30 Ağustos Coşkusu: Cumhuriyetten Uzaklaşıldığı Zaman Kutuplaşma Artar, Tek Adam Rejimi Doğar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 30 Ağustos Zafer Bayramı töreninde konuşan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Ekrem başkana dedim ki, ‘geç Dilek hanımın yanına otur ama dedi ki ‘ben ablamın yanında duracağım.’ Ben masumum, burada durduğu için. Merak etmeyin çok uzun konuşmayacağım. Şimdi Ekrem başkan muhteşem bir konuşma yaptı. 30 Ağustos Zafer Bayramı’mızı anlattı.

Ben de bir tarihçi gözüyle çok kısa bazı anekdotları sizinle paylaşmak istiyorum. Özellikle gençler çoğunlukta olduğu için. Tarih milletlerin hayat hikayesidir. Öyle tanımlarlar tarihi" diye konuştu.

Alp Arslan'ın öncülüğünde kazanılan Malazgirt Zaferi'ne ve İstanbul'un fethine değinen Akşener, Birinci Dünya Savaşı ve Çanakkale Savaşları'nın ardından Sakarya Savaşı ile ilgili olarak "Sakarya’da bir dağılma var biliyorsunuz. Gene Atatürk çıkıyor. Diyor ki, ‘Hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır.’ Başkomutanın, mavi gözlü başkomutanın emri baş üstüne, diyor askerler ve sonuç itibariyle istiklal savaşı başarılıyor. Sonra 30 Ağustos. 30 Ağustos şu andan itibaren aynı zamanda istiklalin başarısı büyük savaş büyük zafer. Şimdi 30 Ağustos’un bir başka kavramı daha var. Aynı şekilde 1071, 1453 gibi aynı zamanda biri istikbal zaferidir. İstiklal ve istikbal zaferidir. Niçin? Çünkü, Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı gündürifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Birliktir, Beraberliktir, Liyakattir

"Cumhuriyet nedir? Cumhuriyet birliktir, beraberliktir, liyakattir ve milletin birliği bütünlüğü kayırmanın olmadığı illa şöyle bir aileden gelmek zorundasın denilmeyen sınıflar arası geçirgenliğin en yüksek olduğu bir yönetim biçimdir" diyen Akşener, "ve Cumhuriyet’in temelinin atıldığı 30 Ağustos ve bugün İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu. İstanbullu ne yaptı? İstanbullu liyakate önem verdi. İstanbullu ne yaptı? İstiklalinden sonra İstikbaline el uzatıldığı zaman ikinci turda 24 Haziran’da o eli kırdı. 800 bin 500 fark attı. Yani İstanbullu dedi ki, birlik olun beraber olun kutuplaşmadan sıyrılın, milli iradeye el uzatmayın. Sandığa el uzatmayın dedi" diye konuştu.

Cumhuriyetten Uzaklaşıldığında Tek Adam Rejimi Doğar

"Şimdi gençler Cumhuriyet’e sahip çıkacağız. Cumhuriyet değerlerinden uzaklaşıldığında ne olur biliyorsunuz. Liyakat ortadan kalkar ve her bir gencin acaba bu ülke dışında bir hayat yaşayabilir miyim diye umutsuzluk içinde başka ülkelere baktığı bir anlayışın doğmasına sebep olur" diyen Akşener "Cumhuriyetten uzaklaşıldığı zaman kutuplaşma artar. Başının altında gözün var. Gözünün üstünde kaşın var diyerek insanlar birbiriyle çatıştırılır. Cumhuriyetten onun değerlerinden ayrılınırsa tek adam rejimi doğar" ifadelerini kullandı.

"30 Ağustos zaferinde olduğu gibi, fethin zaferinde olduğu gibi; birliğimizin beraberliğimizin daim olacağına, Cumhuriyet değerlerine sıkı sıkı sarıldığımız bu ülkeyi tam ve kamil bir demokrasi ile yönetilir hale getirinceye kadar ve kutuplaşmanın ortadan kalktığı refah düzeyinin sadece kayrılanlara değil herkese hak eden herkese yayıldığı yaygınlaştırıldığı bir ülkenin yeni baştan inşa edildiği bir gün olmasını diliyorum" diyen Akşener "Bize bırakılan atamızdan kalan bu mirası atamızın mirasını aynı onun gibi koruyacağımıza geliştireceğimize ve siz gençlere gerçekten gurur duyacağınız bir ülke bırakacağımıza, milletimizin birliği ve beraberliği ile oynamayacağımıza, birliği beraberliği sağlayacağımıza tam karşımızda duran her gazimizin karşısında ihtiram ile eğileceğimize onların bize intikal ettireceğimize, onlara saygıda kusur etmeyeceğimize, şehitlerimizin ailelerine sonsuza kadar saygı göstereceğimize hepimiz adına hepiniz adına söz veriyor ve nice 30 Ağustosları hep birlikte bu coşku ile kutlamayı nasip etsin diyorum” şeklinde konuştu.