Haberler
Giriş Tarihi : 18-02-2021 18:19   Güncelleme : 18-02-2021 18:19

YÖK Anket Sonuçlarını Paylaştı: Öğrenciler Uzaktan Eğitim Devam Etsin İstiyor

YÖK, geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirdiği çevrim içi anketin sonuçlarını paylaştı.

YÖK Anket Sonuçlarını Paylaştı: Öğrenciler Uzaktan Eğitim Devam Etsin İstiyor

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), öğrenci ve öğretim görevlilerinin Çin virüsü salgını sürecinde üniversitelerin geçiş yaptığı online eğitim uygulamasına ilişkin görüşlerini öğrenmek için başlatmış olduğu çevrim içi anketin detaylı sonuçlarını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre gerçekleştirilen ankete 207 üniversiteden 1 milyon 255 bin öğrenci ile 27 bin 820 öğretim görevlisi katıldı.

Öğrencilerin yüzde 78'i ve öğretim elemanlarının yüzde 94'ü salgın sürecinde yüz yüze eğitimin başlatılması için YÖK'ün Sağlık Bakanlığından görüş almasını doğru bulduğunu bildirdi. Hem öğrencilerin hem de öğretim elemanlarının YÖK’ün bu politikasına büyük oranda destek verdiği görüldü.

Öğrencilerin yüzde 83'ü ve öğretim elemanlarının yüzde 97'si uzaktan eğitime erişimi sağlayan elektronik cihazlarının bulunduğunu, öğretim elemanlarının yüzde 89.6'sı ve öğrencilerin ise yüzde 97'si internet erişimlerinin yeterli olduğunu bildirdi. Öğrencilerin yüzde 90'ı çevrimiçi eğitimde sunulan ders materyalleri ve ders içeriklerinden yararlanabildiğini ve yüzde 25'i derslerin çevrimiçi yapılıyor olmasının öğrenmeye etkisinin olumlu yönde olduğunu kaydetti. Öğrencilerin yüzde 48'i çevrim içi eğitimin, eğitim hayatını olumlu etkilediğini ya da etkisinin belirgin olmadığı ve yüzde 37'si çevrim içi eğitim sürecinde hem kendisine hem de derslere daha fazla zaman ayırdığını belirtti.

Öğrencilerin yüzde 27'si bahar dönemindeki eğitim sürecinin ‘yüz yüze’ olmasını isterken, yüzde 47'si ‘çevrimiçi’ olmasını ve yüzde 26'sı ise karma bir şekilde yapılmasını tercih etti. Ankete katılan öğrencilerin yüzde 46'sı COVID-19 dönemi sonrasında eğitim sürecinin sınıf içinde yüz yüze olmasını, yüzde 29'u tamamen çevrimiçi olmasını ve yüzde 25'i ise karma olmasını istedi.