Haberler
Giriş Tarihi : 19-12-2020 12:18   Güncelleme : 19-12-2020 12:18

Yoksul Öğrencilere Destek Olan Öğretmenlere ÖSYM Dava Açtı

ÖSYM, geçmiş yıllardaki sınav sorularını internet üzerinden çözerek ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilere yardım eden öğretmenlere telif davası açtı.

Yoksul Öğrencilere Destek Olan Öğretmenlere ÖSYM Dava Açtı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi, (ÖSYM) YouTube üzerinden Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) sınavı ile üniversite giriş sınavları olan AYT ve TYT sınavlarına ait çıkmış soruları çözerek eknomik durumu yeterli olmayan öğrencilere yardımcı olan yüzlerce öğretmene dava açtı.

Maddi durumu yetersiz olan, özel ders alamayan binlerce öğrencinin sınavlara hazırlanmak için ders çalıştığı videoların neredeyse tamamı da internetten kaldırıldı.

Açılan dava sonucu 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası veya para cezasıyla karşı karşıya kalabilecek olan öğretmenlerin birçoğu atanamayan öğretmenlerden oluşuyor.

Atanamadığı için geçmiş dönem sorularını çözerek internetten yayınlayan matematik öğretmeni Hasan Kaya Bir Gün gazetesinden Berkay Sağol'a yaşadıklarını şöyle anlattı:

“ÖSYM’nin beni suçladığı YouTube kanalımda 2020 MSÜ sınavının sorularını çözüp yayınlamam.

İfadeye çağrıldığımda TYT ve AYT sorularını çözüp çözmediğim soruldu. Buna kanıt olarak benim olmayan bir YouTube kanalının videoları gösterildi. İfademde bu suçla alakam olmadığını belirtmeme rağmen soruşturma davaya dönüştürüldü. Eğer ÖSYM bana ulaşsaydı ve ‘kaldır’ deseydi, kaldırırdım.

UYAP sisteminden bana açılan davaya ve diğer yüzlerce öğretmen arkadaşıma açılan soruşturmalara ulaşabilme imkânım oldu” diyen Kaya, şöyle devam etti: “Bilgiye erişim hakkı Türkiye’nin tarafı bulunduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10. maddesinde, herkesin, kamu makamlarının müdahalesi olmaksızın bilgi edinme hakkı olduğu şeklinde hükme bağlanmıştır. Küçük bir araştırmayla MSÜ, TYT ve AYT geçmiş yılın sınav sorularının yayınevlerine haklarının satıldığını öğrendim. Yani ÖSYM’nin bu yaptığından bir art niyet aramamak elde değil.

Öğretmen arkadaşlarımın yapmaya çalıştığı şey, bu sorulara önümüzdeki 2021 sınavları için maddi imkânı olmayan öğrencilerimize ücretsiz ulaştırıp çözümleri yapmak. Ben kendi içeriklerimi zaten kendim hazırlayıp öğrencilerime ulaştırmaya çalışıyorum. Benim amacım öğrencilerin yanında olmak ve bu pandemi döneminde eğitimdeki eksikliği gidermek. Ancak buna izin vermiyorlar. Ne kadar dava açılırsa açılsın, doğru bildiğim şeyi yapmaya devam edeceğim. Zaten halihazırda yaptığım şeyi devam ettireceğim. Ücretsiz bir şekilde belki binlere belki yüz binlere ulaşmaya çalışacağım. Eğer hapse girmezsem bu şekilde devam edeceğim. Her zaman öğrencilerin yanındayım.”