Haberler
Giriş Tarihi : 05-03-2021 01:37   Güncelleme : 05-03-2021 01:37

Yoksulluğu Sorun Olarak Görmeyen Bakan: En Düşük İntihar Oranına Sahibiz

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, CHP'li bir milletvekilinin Türkiye'de ekonomik sıkıntılar sebebiyle intihar edenlerin sayısı ile ilgili sorusunu yanıtladı.

Yoksulluğu Sorun Olarak Görmeyen Bakan: En Düşük İntihar Oranına Sahibiz

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, TBMM'ye Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un yanıtlaması için verdiği soru önergesinde, Türkiye'de ekonomik sebeplerle yaşamına son veren vatandaşların oranı ve intiharlara ilişkin açıklama istedi. Tanrıkulu, intihar eden vatandaşların çocuklarına ve eşlerine yardım yapılıp yapılmadığını da sordu ve “2002-2020 yılları arasında Türkiye genelinde illere göre toplam kaç kişi borçları olduğu ve geçinemediği için intihar etmiştir?” dedi.

Bakan Selçuk, bu soru önergesine verdiği yanıtta Türkiye’deki intihar vakalarının TÜİK tarafından açıklandığını hatırlatarak “OECD 2017 intihar verilerine göre ülkemiz 36 OECD ülkesi arasında en düşük intihar oranına sahip ülkedir dedi.

Bakan Selçuk, akademik toplantılarla intiharların nedenlerinin araştırıldığını ifade ederek intihar eden kişilerin yakınlarına yapılan yardımla ilgili “Kişisel veriler, 6698 Sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamındadır” diye bilgi verdi.