Haberler
Giriş Tarihi : 17-04-2021 19:02   Güncelleme : 17-04-2021 19:18

Yunan Polisi, Göçmenlerin Üstüne Benzin Dökerek Ateşe Verdi: Türk Sahil Güvenliği Kurtardı

Adalar Denizi'nde bir düzensiz göçmen botu, Yunanistan unsurlarınca Türk karasularına itildi. Üzerlerine benzin dökülerek ateşe verilen göçmenler, Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından kurtarıldı. İçişleri Bakanı Soylu, olaya ilişkin "Yunanistan kolluk güçlerinin insanların üzerine benzin dökerek yakmaya kalkışması, Avrupa'nın gözcülüğünde katliam yapmaktır" dedi.

Yunan Polisi, Göçmenlerin Üstüne Benzin Dökerek Ateşe Verdi: Türk Sahil Güvenliği Kurtardı

Çeşme'deki Karaabdullah burnunun güneybatısında devriye gezen Türk Sahil Güvenliği, dün gece 01.50 sıralarında Yunanistan tarafında bulunan düzensiz göçmen botunun Yunan Sahil Güvenlik unsurları tarafından Türk karasularına geri itildiğini tespit etti.

Düzensiz göçmenlerin botu, tüm uyarılara rağmen Yunanistan unsurları tarafından Türk karasularına itildi. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 41 düzensiz göçmen, Türk Sahil Güvenliği tarafından kurtarıldı. Göçmenler, Çeşme limanına sevk edilirken bacağında yanık tespit edilen bir göçmene de sağlıkçılarımız müdahale etti.

"ÜSTÜMÜZE BENZİN DÖKÜP ATEŞE VERDİ"

Göçmenler verdikleri ifadelerde, "Çeşme’den çıkıp Yunanistan’a, adaya gittik. Yarım saat kaldık. Yarım saat sonra Yunanistan polisi geldi, bizi yakaladı. Paramızı aldı, telefonlarımızı aldı. Bir kadın vardı 'Siz gidin' dedi, biz gitmedik. Benzin getirip üstümüze döktü. Benzini üstümüze döküp ateşe verdi. Polis dedi ki 'Türkiye’ye gitmediğiniz için yandınız' Bizi kendi botumuz ile denize bıraktılar" dedi.

BAKAN SOYLU: AVRUPA’NIN GÖZCÜLÜĞÜNDE KATLİAM

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, göçmen botunun Yunan unsurlarınca Türk karasularına itildiği ve Türk Sahil Güvenliği tarafından düzensiz göçmenlerin kurtarıldığı anlara ilişkin görüntüyü Twitter hesabından paylaşarak "Yunanistan kolluk güçlerinin insanların üzerine benzin dökerek yakmaya kalkışması, Avrupa’nın gözcülüğünde katliam yapmaktır. Avrupa, Yunanistan'ı şımartmaya ve olanlara sessiz kalmaya devam ettikçe tarihe, bu kötülüğün azmettiricisi olarak geçecektir" ifadelerini kullandı.