Haberler
Giriş Tarihi : 23-01-2021 20:33   Güncelleme : 23-01-2021 20:33

Yunanistan Dışişleri Bakanı: Türkiye ile Müzakereler İçin Olumluyuz

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türkiye ile yapılacak istikşafi görüşmelere olumlu yaklaştığını belirtti

Yunanistan Dışişleri Bakanı: Türkiye ile Müzakereler İçin Olumluyuz

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Atina yönetiminin gelecek hafta Türkiye ile yapılacak istikşafi görüşmelere olumlu yaklaştığını ifade etti ve "Umarım Türk tarafı da aynı ruhla gelir" dedi.

Dendias, basına verdiği demeçte Ankara yönetimi ile Ege ve Doğu Akdeniz'de yaşanan itilaflar hakkında başlayacak görüşmeler hakkında konuştu. Dendias, "Açık olmak istiyorum, Ege ve Doğu Akdeniz'deki münhasır ekonomik bölge ve kıta sahanlığı konuları uluslararası hukuk temelinde sınırlandırılmalıdır" ifadesini kullandı.

Görüşmeler hakkında, "Kesin olan tek şey Atina'nın olumlu yaklaşımı" diyen Dendias, Türkiye'nin de uzun zamandan beri durmuş çözüm çabalarını yeniden canlandırmayı hedefleyen toplantılara olumlu yaklaşacağını umduğunu belirtti.Dendias, iki ülke yönetimlerinin müzakerelerde ortak bir noktada buluşamaması halinde konuyu Lahey'deki Uluslararası Mahkemeye götürmek için bir metin üzerinde anlaşmak zorunda kalacaklarını sözlerine ekledi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı, görüşmelerinde adaların askerden arındırılması konusunun ele alınmasının söz konusu olmadığını belirtti.Yunanistan ve Türkiye arasındaki görüşmeler, dört yıl aranın sonrasında 25 Ocak'ta İstanbul'da başlayacak.