Haberler
Giriş Tarihi : 02-04-2021 17:03   Güncelleme : 02-04-2021 17:09

Yunanistan Türkiye’yi Ege Denizi’nde Düzensiz Göçmen Geçişlerine Destek Olmakla Suçladı

Yunanistan Göç Bakanı Notis Mitarachi "Sığınmacıların Türk kıyılarından yola çıktığı ve Türkiye tarafından desteklendiği şüphe götürmez" dedi.

Yunanistan Türkiye’yi Ege Denizi’nde Düzensiz Göçmen Geçişlerine Destek Olmakla Suçladı

Yunanistan Göç Bakanı Notis Mitarachi, ülkelerine geçiş yapmaya çalışan sığınmacıların Türkiye aracılığıyla yola çıktığını belirterek Türkiye'yi Ege Denizi'nde düzensiz göçmen geçişlerine destek olmak ve bölgede gerilimi tırmandırmaya çalışmakla suçladı.

Mitarachi'nin açıklamasında "Helen Sahil Güvenliği bu sabah Türk Sahil Güvenliği ve Donanması'nın Yunanistan ile gerilimi tırmandırma amacıyla derme çatma sığınmacı botlarına Avrupa sınırına kadar refakat ettiği yönünde çok sayıda vaka bildirmiştir. Bu sığınmacıların Türk kıyılarından yola çıktığı ve Türkiye tarafından desteklendiklerine bakılırsa risk altında olmadıkları şüphe götürmez" ifadelerini kullandı.

Yunan Sahil Güvenliği, Türk sahil güvenlik teknesinin bir sığınmacı teknesinin Yunan karasularına girmesine yardımcı olduğunu ve Yunan sahil güvenliğinin iletişim kurma çabasına yanıt vermediğini öne sürdü.

Sığınmacı botunun Yunan karasularına giremediği ve içinde bulunanların ikinci bir Türk sahil güvenlik teknesi tarafından alındığı da ileri sürüldü.