Haberler
Giriş Tarihi : 29-03-2021 11:40   Güncelleme : 29-03-2021 11:56

''Zıplamayan Tayyip’tir!''​​​​​​​ Sloganı Sonrasında Zıplayan Kişiler Hakim Karşısına Çıktı

8 Mart Kadınlar Günü'nde yapılan eylem ve gösterilere katılan bazı kişiler yargılanmaya başladı.

''Zıplamayan Tayyip’tir!''​​​​​​​ Sloganı Sonrasında Zıplayan Kişiler Hakim Karşısına Çıktı

8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’ne katıldığı sırada ''Zıpla zıpla, zıplamayan Tayyip’tir!'' sloganı sonrasında zıpladığı için ''Cumhurbaşkanına hakaret'' suçundan yargılanan Çiçek Yaman, Cumhurbaşkanına hakaret suçu iktidarın hoşuna gitmeyen insanları bir biçimiyle devlet şiddetine maruz bırakmak için kullanılan bir kılıfa dönüştü diyerek “8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’nde kitlenin, ‘Zıpla zıpla, zıplamayan Tayyip’tir!’ sloganı eşliğinde ritmik bir biçimde zıplaması Cumhurbaşkanına hakaret sayıldı. Düşünün ki şu an bu ülkede Recep Tayyip Erdoğan olmak istememek bile suç. Hadi böyle bir şey yaptınız, ritme uygun zıplamak nasıl suç gerekçesi olabilir? Ortada bir suç falan da yok, bu durumun tamamı kadınlara gözdağı verme çabası. ‘Siz mücadelenizde ısrarcı olmaya devam ederseniz evlerinize kadar girer size rahat vermeyiz’ demeye çalışıyorlar'' ifadelerini kullandı.

11 Ülkenin Ceza Kanununda 'Cumhurbaşkanına Hakaret' Suçu Yok

Av. Dr. Köksal Bayraktar ''Cumhurbaşkanı halk tarafından seçiliyor, TBMM’de güvenoyu alamıyor, dilediği konuda kararname çıkarıyor. Eski anayasada var olan ‘Cumhurbaşkanı’nın partisi ile ilişiği kesilir’ şeklindeki cümle çıkarılmıştır. Cumhurbaşkanımız parti başkanıdır şu anda. Karşısına muhalefet organlarını alıyor. Siyasi hak yönünden irdelememiz lazım. Bu nedenle 'cumhurbaşkanına hakaret' basit bir vatandaşa hakaret gibi mütalaa edilmelidir. 11 ülkenin ceza kanununda doğrudan doğruya 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçu yok. Türkiye’de neden insan hakları bu kadar yargının önüne düşürülüyor? AİHM’nin bu konudaki kararları daha da ilginçtir. AİHM, 14 Mart 2013 tarihinde verdiği Hervé Eon Fransa kararında, Sarkozy’ye karşı sövgü niteliğindeki sözleri düşünce özgürlüğü içinde mütalaa etmiş ve suç bulmamıştır. Karara konu olayda, Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin Laval’e yaptığı bir ziyarette gösteri yapan kalabalık içindeki bir kişinin havaya kaldırarak tuttuğu afişte yazılı 'Defol git zavallı aptal', 'Defol salak herif' anlamlarına gelen cümlelerden ötürü Fransa’da verilen mahkûmiyet kararını, AİHM hak ihlali olarak nitelemiştir'' diyerek ''Cumhurbaşkanına hakaret'' suçunun incelenmesini istediğini belirtti.

Av. Celal Ülgen ise ''Zıplayan kadınların 'Cumhurbaşkanına hakaret' ettikleri gerekçesi ile gözaltına alınmaları trajikomik bir olaydır. Buna gülüp geçiyoruz ama kimse yargıyı bu kadar komik duruma düşürme hakkına sahip değildir. Cumhurbaşkanı için mizah yoluyla yapılmış hafif sayılacak bir eleştirinin hakaret kapsamında soruşturmaya, gözaltına ve hatta tutuklamaya kadar götürülmesi nasıl bir hukuk reformu öngörüldüğünün açıkça anlatılmasıdır. Siyasetçilere yapılan eleştirileri hakaret nedeniyle baskı altına almaya kalkmak, demokratik bir toplum üzerinde 'düşünmeye ve düşünmeyi açıklama özgürlüğüne caydırıcı' bir etki yapar, ifade özgürlüğünün kullanılmasına karşı 'soğutma efekti' yaratmasına neden olur. Yani eleştiriye, hatta siyasetçiye hakarete karşı yaptırım uygulanması ifade özgürlüğünün önünde otosansürü tetikleyen bir işlev görür ki bu demokrasiyi yok eder'' şeklinde konuştu.