Haberler
Giriş Tarihi : 28-09-2021 15:11   Güncelleme : 28-09-2021 15:11

Ziya Selçuk Döneminde Usulsüz İhaleler Yapıldığı Ortaya Çıktı

Ziya Selçuk'un döneminde Milli Eğitim Bakanlığı'nın bazı ihaleleri ve atamaları usulsüz gerçekleştirdiği ortaya çıktı.

Ziya Selçuk Döneminde Usulsüz İhaleler Yapıldığı Ortaya Çıktı

10 Temmuz 2018 ile 6 Ağustos 2021 tarihleri arasında Millî Eğitim Bakanı görevini yürüten Ziya Selçuk'un görevde olduğu dönemde bazı ihaleleri ve atamaları usulsüz gerçekleştirdiği ortaya çıktı. Sayıştay'ın 2020 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’nda gerçekleştirdiği denetimlerde çok sayıda usulsüz işlem tespit edildi. 

Sayıştay tarafından yapılan denetlemelerde; 

– Hızlandırılmış Eğitim Programı Kırtasiye Setleri Alımı (ihale tarihi 18.03.2020)

– Halk Eğitim Merkezleri Temizlik Malzemesi Alımı (ihale tarihi 23.07.2020)

– Hızlandırılmış Eğitim Programı Kırtasiye Setleri Alımı (ihale tarihi 28.07.2020)

ihalelerinin 21/b kapsamında değerlendirilerek ihale edilmesinin mümkün olmadığı, ihalelere teklif vermeye davet edilen veya alımın yapıldığı bazı firmaların ihale tarihinden yaklaşık bir ay önce kurulduğu, temizlik malzemesi alım ihalesinde ihaleye teklif veren 3 firmadan 2'sinin adreslerinin aynı olduğu ve rekabetin yeterince sağlanamaması sebebiyle ihale/sözleşme bedelinin işlerin yaklaşık maliyetine çok yakın gerçekleştiği tespit edildi. 

Maliyet ve İhale Fiyatlarında 3-4 Kat Fark Var

Sayıştay’ın raporunda, “Temizlik ve kırtasiye malzemeleri alımlarının yaklaşık maliyet ve ihale fiyatları gerçek piyasa fiyatlarını yansıtmadığı görülmüştür.

Söz konusu alımların ihale tarihlerindeki fiyatlarına ilişkin Ankara Ticaret Odası’ndan resmi yazı ile rayiç fiyat tespiti istenilmiş; gelen cevapta alımların ihale tarihindeki fiyatları (sözleşme fiyatları) toplamı ile Ankara Ticaret Odası rayiç tespit fiyatları toplamı arasında büyük farklar olduğu tespit edilmiştir.

Bu fark temizlik malzemesi alım ihalesinde 3,25 kat olup alımların belirlenen Halk Eğitim Merkezlerine nakliye dahil teslim fiyatı olması da arada bu derece yüksek fiyat farkı olmasını gerektirmemektedir.

Teknik şartnameleri bire bir aynı olan Mart ve Temmuz ayında yapılan kırtasiye setleri alım ihalelerindeki bazı kalemlerde, yaklaşık maliyet ve ihale fiyatlarında yaklaşık 3-4 kat fiyat farkı olup, hem yaklaşık maliyet hem ihale fiyatlarının gerçek piyasa fiyatlarını yansıtmadığı görülmektedir” denildi.