Bugün

'Azadlıq! Ədalət! Milli Hökümət!': İran'da ve Güney Azerbaycan'da Neler Oluyor?

23 Eylül 2022 - 09:31
TAKİP ETTAKİP ET

Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki çatışmalar sırasında İran'ın molla rejiminin Ermenileri desteklemesi ve Urmu Gölü'nün maksatlı olarak kurutulması nedeniyle protestoların yaşandığı Güney Azerbaycan'da, Mahsa Amini'nin İran'ın ahlak polisi tarafından öldürülmesi protestoları bir milli kıyama dönüştürdü. 'Azadlıq! Ədalət! Milli Hökümət!' sloganlarıyla milli devletlerini kurmak istediklerini ilan eden Güney Azerbaycan Türklerinin durumunu bir Güney Azerbaycan Türküne sorduk.

Ermenistan'ın işgali altındaki Azerbaycan toprağı Karabağ'da meydana gelen çatışmalar nedeniyle Türk dünyasının gözü çok sayıda şehit veren soydaş Azerbaycan'da. Kuzey Azerbaycan'ı en yakından takip eden Güney Azerbaycan, bir süredir Ermeni destekçisi molla rejimine karşı protestolara sahne oluyordu.

Mahsa Amini'nin İran'ın ahlak polisi tarafından "şeriat yasalarına uygun olarak başını örtmemesi nedeniyle" gözaltına alınması ve gözaltındayken şüpheli şekilde hayatını kaybetmesinin, iddiaya göre polisler tarafından darp edilerek öldürülmesinin ardından Güney Azerbaycan'daki protestolar, İran geneline süratle yayıldı.